Zdjęcie: Materiały UNICEF
Reklama

Już ponad 120 osób podpisało się pod petycją o przyjęcie w Rzeszowie rodzin i osieroconych dzieci z syryjskiego Aleppo.

Petycję skierowaną do Rady Miasta Rzeszowa zamieszczono w portalu Avaaz.org Petycje Obywatelskie.

„My, Rzeszowianki i Rzeszowianie, zwracamy się z pilnym wnioskiem o podjęcie przez Radę Miasta działań ukierunkowanych na zapewnienie warunków do osiedlenia się w Rzeszowie rodzinom oraz osieroconym dzieciom z miasta Aleppo (Syria), obejmującej możliwość zamieszkania i okresowe wsparcie finansowe dla rodzin oraz organizację pieczy zastępczej dla dzieci osieroconych” – czytamy w treści petycji.

Temat sierot z Aleppo w ostatnich dniach w Polsce jest bardzo głośny, gdy się okazało, że polski rząd nie zgodził się, by Sopot przyjął do siebie 10 sierot z syryjskiego miasta. Władze Sopotu chciały przyjąć sieroty z Aleppo, których rodzice zginęli w nalotach. Sopot, mimo odmowy rządu, nie rezygnuje ze swoich planów. W sprowadzenie sierot zaangażuje się Polska Misja Medyczna

Autorzy petycji uważają, że również Rzeszów powinien włączyć się w pomoc ofiarom wojny w Syrii, która wybuchła w 2011 r. Zginęło w niej ponad 400 tys. osób. 13,5 mln Syryjczyków potrzebuje pomocy humanitarnej, a 4,6 mln uciekło za granicę. Aleppo to największe miasto w Syrii.

„Wiemy, że samorządy nie mogą bez udziału rządu przyjmować i legalizować pobytu obcokrajowców. Mogą jednak wystąpić z propozycją i z apelem do rządu oraz zapewnić o gotowości do przyjęcia i zapewnienia warunków osiedlenia się uchodźcom. Nasza petycja pokazuje, ilu z nas mieszkańców Rzeszowa chce przyjęcia tu, u nas w Rzeszowie uchodźców i uchodźczyń. Liczymy, że dzięki temu Miasto Rzeszów, zyska dodatkowy argument w zabieganiu o zmianę polityki rządu w tej sprawie” – czytamy w dalszej części petycji do Rady Miasta Rzeszowa.

Petycję podpisało dotychczas już ponad 120 osób. „Mamy nadzieję, że pójdą za nami kolejne miasta i wsie, których mieszkańcy nie chcą przyglądać się biernie tragedii Syryjczyków, a nasz głos ‐ głos tych, którzy nie godzą się na obojętność wobec tragedii ‐ wybrzmi donośnie. Bezczynne patrzenie na los tych ludzi jest nie do zniesienia, jest nieludzkie. Na szczęście, mamy niezależny samorząd wolnego, dumnego miasta Rzeszów. Liczymy na Was!” – napisano w petycji.

Petycję możecie podpisywać TUTAJ.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.