Rzeszów stolicą teatru: czerwcowy Festiwal Klasyki Polskiej pod znakiem Fredry

Cztery wybitne sztuki w wykonaniu znanych aktorów będzie można zobaczyć na scenie rzeszowskiego Instytutu Teologiczno-Pastoralnego – od 19 do 22 czerwca podczas Festiwal Klasyki Polskiej w Rzeszowie. 

– Dosyć dawno się zorientowaliśmy, że skłonność teatru do wychodzenia naprzeciw publiczności, kierowania się jej gustami, skłania ku graniu repertuaru współczesnego, a także ku uwspółcześnianiu klasyki polskiej i światowej – mówi Jarosław Gajewski, aktor i dyrektor Teatru Klasyki Polskiej. 

Festiwal Klasyki Polskiej 19 czerwca otworzy spektakl „Trzy po trzy” – wciągająca opowieść sceniczna stworzona na podstawie pamiętnika Aleksandra Fredry. Przedstawienie ukazuje nieznaną twarz „ojca polskiej komedii”, z całym wachlarzem silnych emocji – od melancholii do euforii.

Na scenie zobaczymy postacie przywoływane przez autora z przeszłości – w roli jednej z nich doskonale znany telewidzom jako król Jagiełło (Sebastian Skoczeń) z popularnego serialu „Korona królów. Jagiellonowie”.

 

Zdjęcia: Maciej Mikulski / Teatr Klasyki Polskiej

Na Festiwalu nie zabraknie znakomitej „Zemsty” z kultowym serialowym Traczem – Dariuszem Kowalskim – tym razem w roli Rejenta Milczka, wybuchowym Cześnikiem – Jarosławem Gajewskim, przebojowym Papkinem – w tej roli uwielbiany przez widzów Łukasz Lewandowski, namiętną i wyrazistą Podstoliną – kreowaną przez elektryzującą Maję Hirsch.

 

Zdjęcia: Piotr Babisz / Teatr Klasyki Polskiej

W kolejnym dniu zobaczyć będzie można „Dożywocie” z prześmieszną, wartką akcją oraz zapadającymi w pamięć i bawiącymi do łez bohaterami.

 

Zdjęcia: Piotr Babisz / Teatr Klasyki Polskiej

Festiwal zakończy wyjątkowy pełen humoru spektakl Ambasador” Sławomira Mrożka, z mistrzowsko wcielającym się w rolę tytułową Andrzejem Mastalerzem.

 

Zdjęcia: Anna Pławecka / Teatr Klasyki Polskiej

Dariusz Kowalski, aktor i zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Klasyki Polskiej, mówi, że przedstawienie „Trzy po trzy” po raz pierwszy Teatr zagra w Rzeszowie. 

– W 2020 roku zaczynaliśmy od „Zemsty” Aleksandra Fredy. Często pisał on swoje sztuki wierszem, który jest najwyższą formą mowy scenicznej. Dla nas to wielkie wyzwanie  móc zmierzyć się z takim tekstem, no i ogromna satysfakcja, że jest on przez widzów tak pozytywnie odbierany – to niezwykle budujące – podkreśla Dariusz Kowalski.

Bilety na Festiwal Klasyki Polskiej są na stronach: biletyna.pl oraz teatrklasykipolskiej.pl.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama