Władze samorządowe, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, harcerze i mieszkańcy miasta wspólnie świętowali dziś 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Główne uroczystości rocznicowe w Rzeszowie, rozpoczęły się Mszą św., w Kościele Farnym. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Wolności, gdzie odbyła się główna część obchodów.
Rzeszowianie oraz władze samorządowe zgromadzili się w sąsiedztwie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego oraz dzwonnicy, na której zamontowany jest Dzwon Niepodległości.
Pamiętać o historii, docenić wolność
– To czas, aby przypomnieć sobie o naszej historii i docenić wolność, którą mamy, wywalczoną przez naszych przodków, również mieszkańców Rzeszowa mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Młodsi i starsi, z radością uderzali dziś w Dzwon Niepodległości.
– Dziękuję projektantowi dzwonnicy, która stała się doskonałą oprawą dla Dzwonu Niepodległości – panu Zbigniewowi Czyżowi, który śladem ojca – mistrza Zygmunta Czyża zostawia w naszym mieście ślad swojej artystycznej wrażliwości. I dziękuję firmie AJ Profibud za jej wykonanie – mówił prezydent Rzeszowa.
Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz/Rzeszów News
Oddaliśmy hołd ojcom
Jak przypominała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacka, historia nauczyła nas, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, lecz jest największym bogactwem, o które należy dbać i przekazywać kolejnym pokoleniom.
– Dlatego świętujemy z ogromną radością, z dumą, ale także refleksją nad tym, co jeszcze można zrobić, aby nasz kraj był silniejszy – mówiła. – Składając kwiaty przed pomnikiem, oddaliśmy hołd ojcom naszej niepodległości i wszystkim polskim patriotom walczącym o naszą wolność. Pamięć o tych wydarzeniach i ludziach jest naszym obowiązkiem i wyrazem patriotyzmu – mówiła wojewoda.
Naród przeszedł ciężką próbę
Władysław Ortyl, marszałek województwa Podkarpackiego przypominał, że naród polski przeszedł ciężką próbę utraty niepodległości, która trwała z górą sto lat.
– „A mimo to pośród tej próby pozostał sobą. Pozostał duchowo niepodległy”. Te słowa wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II, którego życie, pontyfikat i dzieło wniosły tak znamienny wkład, w dzieje naszego narodu, mogą stanowić piękne motto dla dzisiejszego święta. Słowa te zawierają w sobie złożoność i dramat historii Polski – mówił marszałek.
Narodowe Święto Niepodległości, wzbudza w sercach i umysłach wszystkich Polaków – radość, poczucie dumy i refleksję. Przed stu sześciu laty, 11 listopada 1918 roku Polska wróciła na mapę Europy – odzyskała niepodległość. Rozbite i podzielone państwo zjednoczyło się wokół wielkiego przywódcy Józefa Piłsudskiego, by na nowo budować podwaliny domu dla wszystkich tych, którzy czuli, że ich serce bije po polsku i dla Polski.
(red)