Rzeszów uczcił pamięć o Żołnierzach Wyklętych. List od premier Szydło [ZDJĘCIA]

0
Reklama

„Ich postawa pełna godności i wierności ideałom jest lekcją dla nas wszystkich” – napisała premier Beata Szydło w liście do uczestników rzeszowskich uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

1 marca obchodzony jest narodowy dzień żołnierzy antykomunistycznego podziemia po II wojnie światowej. W Rzeszowie środowe uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele farnym. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

W uroczystościach brali udział m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, przewodniczący sejmiku podkarpacki Jerzy Cypryś, rzeszowski poseł PiS Wojciech Buczak, wiceprezydent Rzeszowa Andrzej Gutkowski, kierownictwo rzeszowskiego IPN, duchowni oraz przedstawiciele służb mundurowych oraz żołnierze Armii Krajowej.

Pamięć żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego uczczono apelem i salwą honorową. Wojewoda Leniart odczytała okolicznościowy list od premier Beaty Szydło. Szefowa polskiego rządu napisała w nim, że Żołnierze Wyklęci, walcząc przeciwko hitlerowskiemu i stalinowskiemu totalitaryzmowi, „stali się symbolem i legendą”.

„Ich postawa pełna godności i wierności ideałom jest lekcją dla nas wszystkich. Lekcją o tym, że są wartości, w obronie których nie można ustąpić” – napisała Beata Szydło. Przypomniała nazwiska takich „Wyklętych”, jak m.in. August Emil Fieldorf „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka”, czy Feliks Zelmanowicz „Zagończyk”, którzy zginęli w walce o naszą wolność.

„Wciąż szukamy grobów wielu z tych bohaterów i nie ustaniemy w tej misji” – napisała Beata Szydło. Premier dodała, że naszym obowiązkiem i powinnością wobec Żołnierzy Wyklętych jest przywracanie o nich pamięci. „Niezłomni byli nie tylko walecznymi żołnierzami. Byli ludźmi wielkiego formatu, dzięki którym żyjemy dziś w niepodległej Polsce” – napisała premier Szydło.

Okolicznościowy list uczestnikom rzeszowskich uroczystości pamięci Żołnierzy Wyklętych przesłał również marszałek Sejmu Marek Kuchciński. List odczytał poseł Wojciech Buczak. Kuchciński w liście przypomniał, że komuniści „za wszelką cenę” starali się zniszczyć pamięć o „Wyklętych”, a na bohaterów „wykreować” ich oprawców.

Marek Kuchciński w liście napisał również, że Żołnierze Wyklęci „stali się symbolem międzypokoleniowej  więzi  – tymi, którzy patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny cenili wyżej niż własne życie”.

„Dzisiaj są ikonami dla młodego pokolenia. Pokolenia, które przyczyniło się do przewartościowania opinii o bohaterach antykomunistycznego podziemia oraz utrwalenia w nowoczesny sposób pamięci o ich misji” – napisał marszałek Sejmu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma upamiętniać żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, którzy stanowili antykomunistyczny ruch niepodległościowy, walczący o suwerenność Polski i uniezależnienie jej od wpływów ZSRR.

Data obchodów nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 roku – zamordowano wtedy członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: