Mieszkańcy Rzeszowa oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oddali hołd bohaterom największego polskiego zrywu narodowego XIX wieku. Uroczystości odbyły się 22 stycznia 2025 r. na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej.
Symboliczne znaczenie Powstania Styczniowego
Powstanie Styczniowe, które rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku, było największym zrywem narodowym w XIX-wiecznej Polsce. Wydarzenie to, pomimo tragicznych strat – kilkudziesięciu tysięcy ofiar – stało się inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków walczących o niepodległość. Tegoroczne obchody w Rzeszowie miały szczególnie podniosły charakter, przybliżając lokalnej społeczności pamięć o tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny.
Uroczystość na Starym Cmentarzu
W samo południe 22 stycznia 2025 r. na Starym Cmentarzu zgromadzili się przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowa, na czele z Naczelnikiem Hubertem Burym, oraz mieszkańcy miasta. Podczas uroczystości odbyło się symboliczne oznaczenie grobów Powstańców Styczniowych wpisanych do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.
Ceremonia rozpoczęła się od oficjalnego przywitania gości. Następnie uczestnicy przeszli alejkami cmentarza, zatrzymując się przy mogiłach bohaterów narodowych. Każdy z oznaczonych grobów otrzymał tabliczkę „Grób Weterana”, będącą znakiem szacunku i pamięci.
Zdjęcia: rzeszow.ipn.gov.plHołd bohaterom
Uroczystość zakończyło złożenie wieńców i wiązanek przed zbiorową mogiłą Powstańców z 1863 r. Obchody zostały zwieńczone modlitwą za dusze Powstańców Styczniowych. W imieniu społeczności Rzeszowa i całego Podkarpacia gest ten wyraził wdzięczność wobec tych, którzy w najciemniejszych czasach walczyli o ideały wolności i niepodległości.
Obchody 162. rocznicy Powstania Styczniowego w Rzeszowie przypomniały o niegasnącym duchu walki o wolność. Dzięki oznaczeniu mogił „Grób Weterana” kolejne pokolenia mieszkańców miasta będą miały okazję poznawać historię, która ukształtowała ich tożsamość.
(oprac. luki)
Czytaj więcej:
Od poniedziałku XVII Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu