Urząd Miasta w Rzeszowie zachęca mieszkańców do wypełnienia deklaracji, że po śmierci zgadzają się na pobranie tkanek i narządów do przeszczepienia.

[Not a valid template]

 

„Rzeszowianie mają to coś. Coś, czym chcą się dzielić po śmierci – serce oraz inne narządy. Ty też się zgadzasz się na pobranie narządów i tkanek do przeszczepu po śmierci? Wypełnij deklarację na deklaracja.zgodanazycie.pl” – zachęca ratusz.

Głównym celem kampanii „Zgoda życie” zainicjowanej przez Ministerstwo Zdrowia jest upowszechnienie w naszym społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz budowanie szerokiego poparcia społecznego dla idei dawstwa narządów, komórek i tkanek. Kampania rozpoczęła się jesienią br. i potrwa do końca 2016 r.

Jak przekonują pomysłodawcy kampanii, Polaków nie trzeba przekonywać o słuszności transplantologii, pouczać, że ratuje ona życie, namawiać do zmiany nastawienia. Problemem jest natomiast brak wystarczającej wiedzy o tej dziedzinie medycyny. 89 proc. polskiego społeczeństwa uważa, że poziom edukacji w tym zakresie jest w Polsce niewystarczający. Kampania edukacyjna ma ten stan zmienić.

Uszanować wolę odchodzącego

Ponad połowa Polaków zgadza się, by po śmierci pobrano od nich narządy do przeszczepienia. To ponad 19-milionowa rzesza potencjalnych dawców. Jednocześnie aż 80 proc. Polaków nie zna woli swoich najbliższych w tej sprawie. To oznacza, że niemal 30 mln Polaków nie potrafiłoby odpowiedzieć na pytanie lekarza „czy zmarły chciałby żeby jego narządy zostały oddane do przeszczepu w przypadku śmierci?”.

– Kampania ma nie tylko spełniać funkcję informacyjną, ale zachęcać do rozmowy z rodziną i publicznego wyrażania swojego stanowiska – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Poważnym wyzwaniem dla polskiej transplantologii nie jest przekonanie większości Polaków do idei dawstwa narządów, ale przekonanie bliskich żeby postępowali zgodnie z wolą osoby zmarłej. Zgoda na oddanie narządów i tkanek jest trudna, ale… powinniśmy uszanować wolę odchodzącego.

Advertisement

Wielu Polaków nie wie, że śmierć człowieka następuje w momencie śmierci mózgu, a nie tylko wtedy, kiedy zatrzymuje się akcja serca. Ten niedostatek wiedzy dodatkowo komplikuje rozmowy z rodzinami dawców. Kampania ma budować świadomość społeczną na temat śmierci mózgu.

Hasło „Zgoda na życie”

Tematyka, jaką podejmuje Ministerstwo Zdrowia nie jest łatwa, bo łączy się ze śmiercią, ze stratą i bólem.

– Jednak chcemy mówić przede wszystkim o życiu. Podejmując działania na rzecz transplantologii afirmujemy życie i dzielimy się nim z innymi, z osobami, dla których przeszczep jest jedyną szansą na nowe życie bez choroby i zagrożenia. Wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich narządów dajemy życie i przywracamy zdrowie – twierdzi pomysłodawcy kampanii.

W kampanię „Zgoda na życie” postanowiło się włączyć także miasto Rzeszów. Urząd Miasta w Rzeszowie zachęca mieszkańców do wypełnienia oświadczenia swojej woli w kwestii dawstwa narządów.

Deklarację możecie wypełnić także elektronicznie. Wystarczy wejść TUTAJ. Więcej informacji o kampanii na stronie zgodanazycie.pl

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama