Większa jakość asymilacji obcokrajowców w Polsce – to główny cel ogólnopolskiej akcji „Wielkanoc bez granic”. Jej rzeszowska edycja odbędzie się w najbliższy piątek w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania.
„Wielkanoc bez granic” ma na celu budowanie relacji między ludźmi z różnych krajów poprzez konkretne praktyczne spotkanie związane z obchodami Świąt Wielkiej Nocy. Przedsięwzięcie organizuje Instytut Myśli Schumana w Warszawie.
W dwóch edycjach „Wielkanocy bez granic” wzięło udział ponad 1000 polskich rodzin, które z życzliwością i otwartością przyjęły cudzoziemców przy swoich wigilijnych stołach. 14 lutego br. podczas konferencji „Model inkulturacji cudzoziemców studiujących i pracujących w Polsce” w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej przedstawiono koncepcję nowej akcji pt. „Wielkanoc bez granic”.
Instytut Myśli Schumana wspólnie z Instytutem Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie organizuje w piątek 23 marca br. rzeszowską edycję „Wielkanocy bez granic”.
– Człowiekiem, który zainspirował nas do tego dzieła jest Robert Schuman. Powszechnie nazywany ojcem Zjednoczonej Europy, który całe życie poświęcił na wprowadzenie jedności, solidarności i pokoju między ludźmi. Jego główną ideą życiową było zbudowanie Europy na wartościach chrześcijańskich. Schuman był zdania, że wszystkie systemy społeczne, gospodarcze i kulturowe powinny opierać się na przyjaznych relacjach między ludźmi – przybliża prof. dr hab. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.
Głównym założeniem „Wielkanocy bez granic” jest większa jakość asymilacji obcokrajowców w Polsce poprzez dokładniejsze poznanie polskiej kultury, tradycji i wiary chrześcijańskiej. Zapraszanie cudzoziemców na Wielkanoc ma służyć polskim rodzinom do poszerzania wiedzy o innych kulturach i przyczyniać się do tworzenia nowych relacji międzyludzkich.
– Przepiękne wielkanocne zwyczaje, pyszne tradycyjne potrawy, zabawy związane z obchodami Świąt Wielkiej Nocy – to wszystko czeka na uczestników „Wielkanocy bez granic – informuje Sylwia K. Mazur, koordynatorka spotkania z Instytut Badań nad Cywilizacjami WSIiZ w Rzeszowie. I dodaje: – Wcześniej uczelnia organizowała takie przedsięwzięcia samodzielnie pod nazwą „Wielkanoc po polsku”, ale były one skierowane tylko do studentów WSIiZ.
Wielkanocne spotkanie dla obcokrajowców odbędzie się o godz. 16:00 w Klubie Akademickim IQ w budynku WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2. Oprócz żaków, w uroczystości udział wezmą m.in. wykładowcy oraz uczestnicy wymiany programu Erasmus Plus.
Każda rodzina, która chciałaby gościć obcokrajowca podczas Wielkanocy może się zgłaszać poprzez stronę wielkanocbezgranic.com/zgloszenie-rodziny/
Dominik Łazarz, rzecznik WSIiZ, przypomina, że uczelnia od początku jej istnienia realizuje różnego rodzaju projekty, które są zgodne z wizją jednostki społecznie odpowiedzialnej. Jednym z dobrych przykładów jest akcja „Wielkanoc bez granic” i jej wcześniejsze edycje „Wielkanoc po polsku”.
– Niedawno otrzymaliśmy prestiżowy certyfikat United Nations Academic Impact nadawany przez Organizację Narodów Zjednoczonych dla uczelni wyższych z całego świata wspierających ochronę praw człowieka – zaznacza Dominik Łazarz.
(ak)
redakcja@rzeszow-news.pl