Rzeszowa nie ma już na nowej mapie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego pod Warszawą!
Nową koncepcję budowy lotniska w Baranowie i linii kolejowych w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego w środę przedstawił premier Donald Tusk wraz z podległymi mu ministrami. CPK pod Warszawą wymyślił poprzedni rząd PiS.
Oprócz megalotniska, poprzedni zarząd CPK chciał wybudować 10 „szprych”, czyli nowe trasy kolejowe, które prowadziłyby do CPK. Jedna z takich „szprych” (nr 6) miała powstać na Podkarpaciu – ponad 40-kilometrowy łącznik od Stalowej Woli w kierunku Rzeszowa.
W nowej koncepcji Rzeszowa już jednak nie ma. Rząd Tuska porzucił bowiem koncepcję budowy linii kolejowych przecinających się w Baranowie, co po środowej prezentacji potwierdziła także wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul (KO).
„Nie będzie słynnej 'szprychy’. Pamiętamy olbrzymi protest mieszkańców Podkarpacia” – mówiła na antenie Radia Rzeszów Kubas-Hul. Zapewniła, że na nowej koncepcji CPK „na inwestycje może liczyć Jasionka”.
„Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka stał się portem strategicznym z punktu widzenia konfliktu zbrojnego, który trwa poza naszą wschodnią granicą” – powiedziała Kubas-Hul, ale nie wyjaśniła, jakie to inwestycje czekają nasze lotnisko.
W nowej koncepcji CPK rząd Tuska, zamiast „szprych”, stworzył „Y”, czyli linię kolei dużych prędkości, łączącą Warszawę z Łodzią, a następnie w okolicy Sieradza rozgałęziającą się w kierunku Poznania i Wrocławia. Pociągi mają osiągać prędkość 300-320 km/h.
Rzeszów na nowej koncepcji nie skorzysta. Wypadła z niej „szprycha” nr 6, która miała połączyć Warszawę i CPK z Radomiem, Ostrowcem Świętokrzyskim, Stalową Wolą i Rzeszowem, a docelowo z Sanokiem.
„Szprycha”, jak planował PiS, skróciłaby czas przejazdu pociągiem z Rzeszowa do Warszawy do 2 godzin i 15 min. (dzisiaj podróż trwa ok. 5 godz.), z Przemyśla do Warszawy do 3 godz. i 15 minut, z Jasła, Krosna i Sanoka do stolicy w 2 godziny i 50 minut.
Pociągi pasażerskie jeździłyby do 250 km/h, a towarowe do 120 km/h. Docelowo w ramach CPK, na Podkarpaciu planowano budowę ok. 156 km nowych linii kolejowych. Ten plan rząd Koalicji 15 października wyrzucił jednak do kosza.
Przedstawiciele CPK nie odpowiedzieli nam do tej pory, jaki spółka ma alternatywny pomysł na lepsze połączenie kolejowe Rzeszowa z Warszawą. Nie odpowiedzieli też na pytanie, ile pieniędzy wydano na przygotowanie podkarpackiej „szprychy”.
Nową koncepcję oprotestowali, co zrozumiałe, politycy PiS, forsując pogląd, że obecny rząd po macoszemu traktuje gorzej rozwinięte regiony.
To plan połączeń kolejowych Koalicji 13XII. Czy ktoś widzi planowane połączenia Rzeszowa ze stolicą Polski?
Nie, bo ich nie ma! To po co to zmieniać!! pic.twitter.com/lTZKIwn09s— Ewa Leniart (@EwaLeniart) June 26, 2024
Ale nowa koncepcja nie podoba się również politykom Nowej Lewicy, która tworzy rząd Koalicji 15 października.
„A gdzie Rzeszów? Miasto o kluczowym znaczeniu dla obronności kraju w świetle konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Miasto z lotniskiem o drugim najdłuższym pasie startowym” – napisała w serwisie X Patrycja Pawlak-Kamińska, współprzewodnicząca rzeszowskiej NL.
Zwróciła uwagę, że na nowej mapie koncepcji CPK jest Toruń, a nie ma na niej Rzeszowa.
„Wygumkowanie Rzeszowa z transportowej mapy Polski to fatalny pomysł. Pomijanie wschodniej Polski w planach inwestycyjnych to doskonała recepta na płacze za 3 lata pod hasłem #widaćZabory” – uważa Pawlak Kamińska.
A gdzie Rzeszów? Miasto o kluczowym znaczeniu dla obronności kraju w świetle konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Miasto z lotniskiem o drugim najdłuższym pasie startowym?
PS Toruń to ośrodek prawie identycznej wielkości @pawelkowalpl @Zdzislaw_Gawlik @Skowronska_PO @RzeszowNews pic.twitter.com/iCertKmP16— Patrycja Pawlak-Kamińska (@Pawlak1Pawlak) June 27, 2024
Krytycznie o nowej koncepcji CPK wypowiedział się również dr Bartosz Rydliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i współzałożyciel Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
Krytycznie o tym, że w nowej „koncepcji”/mapie #CPK zabrakło takich miast jak #Szczecin, #Rzeszów czy #JeleniaGóra mówiłem w tym tygodniu w #PunktWidzenia u red. @GrzegorzJanko12 https://t.co/t4RC02H1S4 pic.twitter.com/SqPKzsA3Vd
— Bartosz Rydliński (@rydlinski) June 29, 2024
Tusk: żadne trollowanie tego nie zmieni
Ale obecny rząd nie uginać się pod falą krytyki zapowiedzi budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w zmienionej formie. „Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października” – napisał w niedzielę w serwisie X Donald Tusk.
„Ruszamy z budową komunikacji przyszłości. I żadne trollowanie tego nie zmieni” – dodał premier.
Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października. Ruszamy z budową komunikacji przyszłości. I żadne trollowanie tego nie zmieni.
— Donald Tusk (@donaldtusk) June 30, 2024
Przedstawiony harmonogram budowy CPK przewiduje, że pozwolenie na budowę dla lotniska w Baranowie będzie w 2026 r., zakończenie budowy tunelu i podziemnej stacji kolejowej planowane jest na 2029 r., zakończenie budowy lotniska to rok 2031.
Lotnisko ma być uruchomione rok później. Planowana przepustowość CPK to 34 miliony pasażerów, a szacowany koszt budowy do 2032 roku to 131 mld złotych.
– Naszym priorytetem w #CPK jest budowa nowoczesnej infrastruktury transportowej, która odpowiada na potrzeby mieszkańców i wspiera rozwój Polski – Filip #Czernicki @CPK_PL
#ŁączymyMiejscaSkracamyDystanse #CPK #Lotnisko ✈️ #Kolej #Drogi pic.twitter.com/BblvAxo1bq
— Centralny Port Komunikacyjny (@CPK_PL) June 26, 2024
(RzN, PAP)
redakcja@rzeszow-news.pl