Rzeszowscy policjanci odzyskali cenne przedmioty, m.in. miecz z epoki brązu [FOTO]

0

Akinakes scytyjski, czyli zabytkowy miecz, to najcenniejszy, ale niejedyny, zabytek odzyskany przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

 

Policjanci Wydziału Kryminalnego KWP otrzymali informację z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Rzeszowie, że na jednym z portali internetowych ktoś umieścił ogłoszenie o sprzedaży zabytkowego miecza scytyjskiego akinakesa oraz pieczęci.

– Z opisu aukcji wynikało, że oferowany miecz miał pochodzić z epoki brązu i zostać znaleziony w okolicach Chotyńca na Podkarpaciu – poinformowała podinsp. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

W tym miejscu warto przypomnieć, że zespół archeologów Uniwersytetu Rzeszowskiego w 2017 r. w podjarosławskim Chotyńcu odkrył wielkie grodzisko kultury scytyjskiej, czyli koczowniczego ludu wojowników, który 2,5 tysiąca lat temu zamieszkiwał stepy Euroazji.

Policjanci ustalili, że ogłoszenie umieścił 50-letni mieszkaniec Wejherowa na Pomorzu i to on może mieć nielegalnie zabytkowe przedmioty. Funkcjonariusze przekazali informacje policjantom z KWP w Gdańsku, a mieszkanie 50-latka przeszukali mundurowi z Wejherowa.

– Funkcjonariusze zabezpieczyli przedmioty, które mężczyzna oferował do sprzedaży na portalu aukcyjnym. Dodatkowo, odnaleźli m.in. kule armatnie i sztylet pochodzące z XVI wieku oraz bagnety, szable, miecze i starodruki – przekazuje rzecznik Tabasz-Rygiel. 

Dodaje, że zgodnie z polskim prawem zabytki i stanowiska archeologiczne podlegają ochronie. Powinny być one przekazane do odpowiednich instytucji.

Policjanci przesłuchali mieszkańca Wejherowa, wykonali też oględziny zabezpieczonych przedmiotów, które zostaną poddane opinii biegłego. Jeżeli potwierdzi on, że są to zabytki archeologiczne, 50-latek odpowie za naruszenie przepisów Ustawy o ochronie zabytków. 

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie pod nadzorem miejscowej prokuratury.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama