Zespół Smartbox, tworzony przez studentów z rzeszowskich uczelni i szkół, dostał się do finałów krajowych Imagine Cup 2016, największego konkursu technologicznego na świecie dla studentów. Jego organizatorem jest Microsoft.

[Not a valid template]

 

Zespół Smartbox tworzą: Dominik Ciurko i Jakub Jońca z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Paweł Grad z Politechniki Rzeszowskiej oraz Bartłomiej Zuba z Technikum Mechanicznego w Rzeszowie.

Wymyślony przez chłopaków projekt – aplikacja Smarthouse – pozwala zarządzać inteligentnym domem z zewnątrz. Może np. automatycznie wyłączać sprzęty, kiedy nie są nam potrzebne, by zaoszczędzić energię. Ponadto w specjalnej aplikacji sprawdzimy np. czy wybiegając w pośpiechu z domu, wyłączyliśmy żelazko. Jeżeli nie, to zdalnie możemy to zrobić.

– Wystarczy zakupić moduł i skonfigurować połączenie z naszym serwerem. Jeden moduł odpowiadać będzie jednemu urządzeniu – mówi Dominik Ciurko.

Aplikacja Smarthouse bierze udział w tegorocznej edycji Imagine Cup, w którym główną nagrodą jest 50 tys. dolarów. Pieniądze mają pomóc studentom w założeniu i rozwinięciu firmy, która potencjalnie będzie mogła zmienić rynek nowych technologii.

Zespół Smartbox przeszedł kolejny etap Imagine Cup. Autorzy aplikacji znaleźli się w gronie pięciu najlepszych zespołów w Polsce.

Konkurs  jest podzielony na trzy kategorie: Games (gry), World Citizenship (projekt społeczny) oraz Innovation (innowacyjna aplikacja). Smartbox startuje w tej ostatniej. Opiekunem drużyny jest dr Janusz Korniak z Katedry Elektroniki i Telekomunikacji WSIiZ.

– Wiadomość o dostaniu się do krajowych finałów przyjęliśmy z wielką radością – mówi Dominik Ciurko. – Nie wiem, co mogę więcej dodać: pomysł przekuć w biznes.

Przed zespołem Smartbox jeszcze Finał Krajowy, który odbędzie się w 13-14 kwietnia. Po tym etapie pozostaną jeszcze półfinały światowe oraz finał światowy w Seattle. – Musimy dopracować projekt, przygotować się na sesje biznesowe i przygotować bardzo dobrą prezentację zespołu – mówi Dominik Ciurko.

Dla niego start w Imagine Cup nie jest nowością. W ub. r. Dominik Ciurko był członkiem zespołu CERVI, który w kategorii „World Citizenship” zajął trzecie miejsce w Finale Krajowym konkursu Microsoft. Dwa lata temu ten etap w kategorii „Games” wygrała drużyna Hothead Ballon, którą tworzyli studenci WSIiZ.

– Z pewnością uczestnictwo w poprzedniej edycji bardzo mi pomaga, pozwala lepiej przygotować się do kolejnych etapów. Mam nadzieję, że tym razem uda nam się powtórzyć sukces, a może nawet osiągnąć jeszcze lepszy rezultat – twierdzi Dominik Ciurko.

– Konkurs Imagine Cup pozwala studentom nie tylko na rywalizację w dziedzinie najnowszych technologii, ale jest to także okazja do rozwoju oraz stworzenia własnej firmy. Organizatorzy duży nacisk kładą na aspekt biznesowy: kontakty z inwestorami oraz ekspertami, prezentacje projektów, współpracę ze specjalistami – dodaje Szymon Taranda z biura prasowego WSIiZ w Rzeszowie.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama