Rzeszowska premiera “Ułaskawienia” w “Zorzy”. Przyjedzie Jan Jakub Kolski

0
Reklama

Kolejna rzeszowska premiera filmu współfinansowanego przez Podkarpacką Komisję Filmową. Tym razem do rzeszowskiego kina Zorza przyjedzie Jan Jakub Kolski z „Ułaskawieniem”.

 

Podkarpacka Komisja Filmowa nie śpi. Przed nami kolejny przedpremierowy pokaz filmu, który został współfinansowany przez samorząd wojewódzki oraz miasto Rzeszów (300 tys. zł). Tym razem chodzi o film Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie”, do którego zdjęcia kręcono m.in. w Przemyślu, Sędziszowie Małopolskim, Pruchniku, Rozbórzu Długim, Węgierce, Krzywczy.

Najnowszą produkcję Kolskiego będzie można obejrzeć 20 lutego o godz. 18:00 w kinie Zorza w Rzeszowie. Gościem premiery będzie reżyser we własnej osobie. Film wcześniej wyświetlano w ramach Konkursu Głównego 42. Montreal World Film Festival.

Tym razem twórca „Jasminum” czy i „Jańcia Wodnika” w swoim najnowszym filmie sięgnął po wątki autobiograficzne, by na motywach historii własnego dziadka ukazać stratę niemożliwą do zaakceptowania.

– Powołuję się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości” – mówi Jan Jakub Kolski.

„Ułaskawienie” to kameralna i refleksyjna, ale zarazem wstrząsająca opowieść poruszająca uniwersalne tematy. Para głównych bohaterów (granych przez Jana Jankowskiego i Grażynę Błęcką-Kolską, byłą żonę Kolskiego) odnajduje w sobie determinację, by razem ze zwłokami swojego syna przemierzyć pół kraju i zapewnić zmarłemu godny pochówek.

Wędrówka bohaterów przez rozdartą wewnętrznie Polskę 1946 roku pozwala im zobaczyć na własne oczy rzeczywistość zrujnowanego wojną kraju. To świat, w którym bliscy zwracają się przeciwko sobie, a pomoc może przyjść z niespodziewanej strony.

Osobista misja bohaterów nosi znamiona westernowej tułaczki, podczas której nawet surowe warunki i śmiertelne niebezpieczeństwo nie są tak ciężkie, jak brzemię na ich ramionach. Żeby osiągnąć swój cel bohaterowie będą musieli wykazać się wytrwałością i hartem ducha dawnych pionierów Dzikiego Zachodu.

– Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub – mówi Jan Jakub Kolski. 

„Ułaskawienie” spotkało się z dużym uznaniem ze strony krytyków filmowych i zdobyło trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni (w tym za scenariusz dla Jana Jakuba Kolskiego oraz za główną rolę kobiecą Grażyny Błęckiej-Kolskiej).

Jan Jakub Kolski to reżyser, którego twórczość z czystym sumieniem można określić mianem kina autorskiego. Wplatanie wątków autobiograficznych w swoje scenariusze to jego sposób na rozliczenie z przeszłością, a także jej uhonorowanie. To autor wielu uznanych filmów, m.in. nagrodzonej w Gdyni “Pornografii” oraz “Jasminum”. Filmy Kolskiego cechuje niepowtarzalny charakter i intrygująca tajemniczość świata przedstawionego.

Bilety na rzeszowską premierę “Ułaskawienia” w cenie 20 zł będzie można kupić w kasie kina lub na stronie internetowej Zorzy. Pula jest ograniczona i wynosi 150 miejsc. Film na ekrany polskich kin wejdzie 22 lutego.

Do tej pory w Rzeszowie pojawili się Paweł Pawlikowski ze swoją „Zimną wojną”, Krzysztof Zanussi z „Eterem” oraz Tomasz Szafrański z „Władcą przygód. Stąd do Oblivio”.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: