Zdjęcie: Czytelniczka Rzeszów News
Reklama

„Uwaga! W przychodni mogą przebywać jedynie osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 – taka informacja znalazła się na drzwiach rzeszowskiej przychodni Słoneczny Stok. Pacjenci są oburzeni, NFZ twierdzi, że to niedopuszczalne.

Chodzi o przychodnię przy ul. Leskiej 1. – To przychodnia, która udziela świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i ma kontrakt z NFZ – denerwuje się Czytelniczka Rzeszów News, która w czwartek rano chciała skorzystać z porady lekarskiej. Na miejscu okazało się, że nie ma na to szans, ponieważ nie zaszczepiła się przeciwko COVID-19.

 – Pielęgniarka poinformowała mnie, że taki jest wymóg pani kierownik przychodni – relacjonuje kobieta. – Nie mam dostępu do podstawowej opieki medycznej w trybie stacjonarnym, czyli dyskryminuje się mnie jako osobę niezaszczepioną. 

Skazana na teleporady 

– Jestem skazana na korzystanie z wątpliwej jakości teleporad, bądź prywatnych, czyli odpłatnych konsultacji medycznych, tam nigdy takich obwarowań nie ma – podkreśla kobieta. I dodaje, że to nie tylko jej problem, ale także niezaszczepionych rodziców małych dzieci, które w przychodni mają pediatrów, i m.in. obowiązkowe szczepienia dla niemowląt.

Próbowaliśmy skontaktować się z szefostwem przychodni. Dr Annę Plutę chcieliśmy zapytać, dlaczego wprowadziła takie restrykcje, skoro w Polsce nie ma obowiązku szczepienia przeciwko COVID-19. Po drugie, jak to się ma do zasady, że jeśli pacjent nie wyraża zgody na teleporadę, to ma prawo do wizyty w gabinecie lekarskim.

W rejestracji przychodni usłyszeliśmy, że pani doktor jest na zwolnieniu lekarskim, i będzie w pracy dopiero we wtorek, w przyszłym tygodniu. 

NFZ: można złożyć skargę 

O komentarz poprosiliśmy podkarpacki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. – Niedopuszczalna jest odmowa przyjęcia pacjenta na wizytę, podyktowana faktem niezaszczepienia – mówi wprost Rafał Śliż, rzecznik NFZ w Rzeszowie.

– Co więcej – każdy ubezpieczony pacjent ma prawo skorzystać z pomocy swojego lekarza rodzinnego, bez względu na to, czy jest osobą zaszczepioną czy nie. Nie dotyczy to tylko szczepionki przeciw COVID-19, lecz każdej innej – dodaje. 

Pacjenci, którzy spotkali się z taką praktyką, mogą złożyć skargę do NFZ.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama