Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

Bon żłobkowy to 300 zł. Pieniądze można przeznaczyć na opłaty w placówce niepublicznej. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czeka na wnioski. 

Rzeszowski bon żłobkowy nie jest nowością. Został wprowadzony we wrześniu 2021 roku. Można go przeznaczyć na opłaty związane z opieką nad maluchami, czyli na czesne w prywatnej placówce.  

Świadczenie przyznawane jest na cztery miesiące. – Po tym czasie, wniosek należy złożyć ponownie – przypomina Joanna Wisz, wicedyrektor MOPS w Rzeszowie. Pieniądze wypłacane są niezależenie od dochodów. Obecnie korzysta z niego 600 dzieci.

O świadczenie może się ubiegać rodzic, opiekun prawny, opiekun faktyczny dziecka (w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych) lub rodzina zastępcza. Ale tylko osoby mieszkujące w Rzeszowie.

– Ten fakt jest weryfikowany na podstawie I strony zeznania podatkowego osoby wnioskującej – wyjaśnia Joanna Wisz. – W przypadku osób, które dopiero przeprowadziły się do Rzeszowa, może to być formularz ZAP 3 potwierdzający w Urzędzie Skarbowym zmianę miejsca zamieszkania – dodaje wicedyrektor rzeszowskiego MOPS-u.

Wniosek można złożyć osobiście w siedzibie przy ul. Jagiellońskiej 4, wysłać pocztą na adres: MOPS Rzeszów, ul. Jagiellońska 6, 35-025 Rzeszów, lub za pośrednictwem platformy e-puap.

Pieniądze są wypłacane od miesiąca, w którym dokument trafi do MOPS-u. I uwaga, wnioskodawcą musi być ta sama osoba, która jest stroną umowy ze żłobkiem. – Jeśli podpisała ją mama dziecka, to ona powinna złożyć u nas wniosek o bon – tłumaczy Joanna Wisz.

Formularze są dostępne w budynku MOPS-u przy ul. Jagiellońskiej 4 (w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek, w godzinach 7:30 -15:30, a w środy od 7:30 do 17:00). Można je pobrać także ze strony internetowej www.mopsrzeszow.pl.

Od września 2021 roku miasto wypłaciło na konta rodziców i opiekunów dzieci 2,55 mln zł.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama