Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News
Reklama

Do końca lipca potrwa renowacja trójarkadowego podcienia rzeszowskiego ratusza na kamiennych filarach. Wszystko w trosce o najbardziej reprezentatywny budynek wokół Rynku.

Nic tak nie przyciąga uwagi turystów jak rzeszowski Rynek i okalające go kamieniczki. Spośród zabytkowych budowli, w których kiedyś był m.in. dom publiczny, największą uwagę przykuwa jednak ratusz, który należy do najstarszych i najbardziej reprezentacyjnych budynków. To w nim urzęduje Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, a Rada Miasta ma comiesięczne sesje.

Ratusz jako budynek murowany wybudowany został w 1637 r. Wcześniej był drewniany. Pierwotna murowana budowla była dwukondygnacyjna z czterospadowym dachem. Gruntowna przebudowa w latach 1897-1900 została przeprowadzona prawdopodobnie według projektu Franciszka Skowrona, który nadał ratuszowi reprezentacyjną formę architektoniczną.

Nadzór nad pracami budowlanymi związanymi z przebudową i rozbudową ratusza sprawował mistrz budowlany Franciszek Stążkiewicz. Sztukaterie wykonywali Piotr Harasimowicz ze Lwowa i rzeźbiarz Parliński, a elementy kamienne wykonał rzeszowski kamieniarz Franciszek Janik.

Od powstania ratusza wiele razy przeprowadzano prace konserwatorskie. Tydzień temu ratusz został przekazany firmie, która wygrała przetarg na renowację filarów podcieni w ratuszu. Spółdzielnia Budowlani zajęła się dokumentacją projektową, a teraz będzie prowadzić prace konserwatorskie do 29 lipca br., bo renowacja zakładała prace w formie „Zaprojektuj i wybuduj”.

Elewacja wschodnia ratusza z otwartym trójarkadowym podcieniem na kamiennych filarach zamknięta jest trójkątnym dekoracyjnie opracowanym szczytem. Nad podcieniem na całej szerokości elewacji znajduje się balkon wsparty na kamiennych profilowanych kroksztynach.

– Filary wykonane z piaskowca wymagają troski konserwatorów nie tylko ze względów reprezentacyjnych ratusza, ale także ze względu na charakter kamienia. Dlatego też będzie przeprowadzona izolacja, wzmocnienie konstrukcji, renowacja i konserwacja filarów, a także zabezpieczenie przed uszkodzeniami bloków kamiennych filarów – mówi Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Na renowacje filarów miasto wyda 65 tys. zł.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: