Zdjęcie: Materiały WSIiZ

Mateusz Nowak, student rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, został wpisany na listę Mensy, stowarzyszenia skupiającego najinteligentniejszych ludzi na świecie. Rzeszowski student ma też na koncie wiele innych osiągnięć i wyróżnień związanych z fotografią.

Mensa jest stowarzyszeniem non-profit, które powstało w Anglii w 1946 roku. Została stworzona przez Rolanda Berrila, adwokata, i dr. Lance’a Ware’a, naukowca i prawnika. Ich oryginalną ideą było powołanie do życia stowarzyszenia ludzi inteligentnych, legitymujących się wysokim ilorazem inteligencji (IQ). Jedynym kryterium przynależności do niego jest IQ zawierające się w górnych 2 proc. populacji.

– Członkostwo w Stowarzyszeniu Mensa jest dla mnie sporym wyróżnieniem. Weryfikacja poziomu IQ odbywa się poprzez organizowane przez Mensę sesje testowe, które przeprowadzane są okresowo w największych polskich miastach. Osiągnięcie wyniku IQ powyżej 130 w skali Wechslera kwalifikuje daną osobę do wstąpienia do Mensy – mówi Mateusz Nowak, nowy członek Stowarzyszenia Mensa Polska.

Do Stowarzyszenia należy ok. 134 tys. osób w ponad 100 krajach. W Polsce Mensa liczy ponad 1300 członków, od niedawna do tej grupy należy rzeszowski student Mateusz Nowak, który również ma sporo sukcesów w dziedzinie fotografii. – Hobbystycznie od ponad 20 lat związany jestem z fotografią, zawodowo od kilkunastu lat z bankowością – mówi Nowak.

Obecnie pełni on funkcję dyrektora krośnieńskiego oddziału Eurobanku. Swoje umiejętności fotograficzne miał okazje doskonalić pod okiem m.in. Marka Lapisa, artysty, fotografa, członka ZPAF, podczas warsztatów zorganizowanych na WSIiZ w ramach działania Koła Naukowego Fotografii Diafragma, oraz Przemysława Niepokoja-Hepnara, wielokrotnie nagradzanego w konkursach fotografa z Krosna.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Mateusz Nowak na swoim koncie ma kilka sukcesów fotograficznych m.in. zdobył drugą nagrodę główną i nagrodę publiczności podczas 9. Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Krosno (2018), honorowe wyróżnienie Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP oraz honorowe wyróżnienie słowackiego fotoklubu BARDAF podczas 6. Międzynarodowego Salonu Fotografii w Bardejowie na Słowacji (2017).

– Sukcesy naszych studentów bardzo cieszą, tym  bardziej, że osiągają je w różnych dziedzinach – nauce, sztuce, kulturze czy sporcie. Wpisanie Mateusza Nowaka na listę najinteligentniejszych Polaków jest wielkim jego osiągnięciem i niejako dopełnieniem aktywności na uczelni, a także w dziedzinie fotografii – podsumowuje Dominik Łazarz, rzecznik prasowy WSIiZ.

Mateusz Nowak na WSIiZ studiuje zarządzanie. Jest na trzecim roku studiów. 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama