Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Wartą ponad 51 mln zł umowę miasto podpisało z Budimexem. Firma ma zaprojektować i wybudować Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne w ciągu 2,5 roku. 

4 grudnia miasto wybrało projektanta i wykonawcę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Jest nim Budimex z Warszawy. Firma ma w Rzeszowie spore doświadczenie, ostatnio wybudowała nowe skrzydła szpitali MSWiA i KSW nr 1. 

Oferta przeszła pozytywnie tzw. kontrolę uprzednią, więc 8 lutego miasto mogło podpisać z Budimexem umowę. Jest ona warta ponad 51 mln zł. Lwią część tej kwoty, bo prawie 37 mln zł, pokryje dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę wyłoży miasto. 

– Ogromnie się cieszymy. To bardzo ważna inwestycja dla Rzeszowa, dotyczy jego, można powiedzieć, układu nerwowego – mówił w poniedziałek wiceprezydent Marek Ustrobiński. – Przed nami etap projektowania. Życzymy sobie, aby przebiegł szybko, i abyśmy wkrótce mogli wejść na plac budowy – dodawał.

W Śródmieściu powstanie podziemny parking na 110 miejsc z windami i schodami oraz plac dworcowy z przystankami i przeszklonymi wiatami – docelowo dla autobusów miejskich i regionalnych. Wstępnie mówi się też o fragmentach zieleni i ułatwieniach dla cyklistów, m.in. stojakach na rowery. Miasto planuje też odtworzyć skwer z kapliczką św. Katarzyny. 

Orientacyjne wizualizacje RCK można zobaczyć – TUTAJ. Ostateczny i szczegółowy projekt ma powstać w ciągu 30 tygodni od podpisania umowy. Budowa RCK ma zająć kolejne kilkanaście miesięcy. Termin zakończenia prac to 31 sierpnia 2023 roku.  

– Chcemy uczestniczyć w rozwoju miasta. Wykorzystamy tutaj swoje bogate doświadczenie – deklarował przy podpisaniu umowy dyrektor oddziału firmy Budimex Andrzej Schmalenberg. 

Przebudowa dróg

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjnego to także duże zmiany w układzie drogowym w sercu miasta. Druga część umowy między miastem a Budimexem obejmuje przebudowę układu komunikacyjnego od ul. Grottgera do ul. Bardowskiego. 

Ulice Grottgera i Asnyka zostaną rozbudowane, a towarzyszące im chodniki i oświetlenie – zmodernizowane. Na skrzyżowaniu tych dróg powstanie rondo. Duże zmiany czekają także ulicę Bardowskiego z pętlą autobusową. Tam zostaną postawione nowoczesne wiaty.

Dwie umowy

To nie wszystko. Równolegle bowiem z podpisaniem umowy w Rzeszowie wykonawca zawarł kontrakt z PKP PLK, który obejmuje renowację budynku dworca Rzeszów Główny. Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego będzie więc kosztować w sumie 73,7 mln zł. 

Za przeszło 22 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie z UE, przebudowane zostanie wnętrze dworca. Ma to przywrócić jego „modernistyczny wygląd”.

Oznacza to, że z budynku znikną elementy elewacyjne, które nałożono podczas remontu w 2008 roku. Zmieniona zostanie też aranżacja wnętrz. W podziemiach dworca powstanie z kolei hol łączący perony i tunel z podziemnym parkingiem. Plan zakłada, że na budynek wróci historyczny zegar. 

Szczegółowe plany poznamy wkrótce.

Zdjęcie: materiały UM Rzeszowa

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama