Zdjęcie: Materiały prasowe

36-minutowy dokument o galicyjskim Rzeszowie będzie można ponownie zobaczyć w Wojewódzkim Domu Kultury w najbliższy wtorek (21 lutego). Można odbierać bezpłatne zaproszenia na projekcję.

„Rzeszowskie janusze” to fabularyzowana opowieść dokumentalna o galicyjskim Rzeszowie, która miała premierę 17 stycznia. Po raz kolejny będzie można zobaczyć ją we wtorek o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Bezpłatne zaproszenia można odebrać w portierni WDK. Liczba miejsc jest ograniczona.

Film trwa 36 minut i zdecydowanie warto go obejrzeć, chociażby z tego względu, że twórcy tego projektu bazowali na zbiorach wybranych fotografii Edwarda Janusza z lat 1886 – 1914 r., potocznie określanych „januszami”.

Archiwalne zdjęcia zostały ożywione poprzez animację, która nadając im głębię pozwala niejako zanurzyć się w scenie, tak jakby czas się zatrzymał. Niektóre fotografie przenikają się ze współczesnymi kadrami ukazując widzom Rzeszów równocześnie w przeszłości i teraźniejszości. Obraz filmowy uzupełniają wątki fabularne oraz komentarze potomków Edwarda Janusza i ekspertów w dziedzinie historii i sztuki.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Twórcami filmu są: Jakub Pawłowski, Kuba Kowalski i Ilona Dusza-Kowalska. W rolę Edwarda Janusza wcielił się aktor Waldemar Czyszak z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Muzykę skomponował Frank Freeman.

Zdjęcia do filmu kręcone były w kamienicy – siedzibie Estrady Rzeszowskiej przy ulicy Jagiellońskiej 24, gdzie mieszkał syn Edwarda Janusza, Fryderyk Janusz. Tam zrekonstruowano wnętrze salonowe, a także wnętrze zakładu fotograficznego w stylizacji, pierwszych lat XX w.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama