Imieniem rodziny Ulmów proponują radni PiS nazwać rondo w ciągu ul. Lubelskiej u zbiegu z ul. Krogulskiego w Rzeszowie. Decyzja ma zapaść na marcowej sesji Rady Miasta.

Uchwałę w tej sprawie złożył klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.

– Ulmowie byli niezwykłą rodziną. Dzięki swojemu ogromnemu poświęceniu i odwadze stali się autentycznym symbolem wszystkich Polaków, którzy narażając życie swoje i swoich bliskich ratowali Żydów przed zagładą w czasie II Wojny Światowej – wyjaśnia Marcin Fijołek, szef klubu PiS.

W czasie niemieckiej okupacji, rodzina Ulmów z Markowej ukrywała w swoim domu ośmioro Żydów: Gołdę Grünfeld i Layke Didner wraz z maleńką córeczką oraz Sula Goldmana i czterech jego synów o nieznanym imieniu.

Karą za pomoc mieszkańcom żydowskiego pochodzenia była kara śmierci. W marcu 1944 r.  do domu rodziny Ulmów wtargnęła niemiecka żandarmeria, która najpierw zabiła wszystkich ukrywających się Żydów a następnie przed dom wyprowadzono i zastrzelono Józefa Ulmę oraz jego żonę Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży.

Niemcy nie oszczędzili również dzieci państwa Ulmów: Stasię, Basię, Władka, Franka, Antosia, oraz Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, najmłodsze natomiast 1,5 roku.

Marcin Fijołek twierdzi, że od samego początku II wojny światowej tysiące Polaków niosło pomoc Żydom i należy o tym głośno mówić i ciągle przypominać.

Przygotowany przez klub PiS projekt uchwały związany z nadaniem rondu w Rzeszowie imienia Rodziny Ulmów ma służyć umacnianiu prawdy historycznej o wielkim zaangażowaniu Polaków w pomoc narodowi żydowskiemu podczas niemieckiej okupacji.

Propozycję radnych PiS popiera rzeszowski poseł tej partii Wojciech Buczak. – Wiedza o rodzinie Ulmów i ich postawie powinna być rozpowszechniana na całym świecie – uważa Buczak. Temu ma też służyć Muzeum im. Rodziny Ulmów, które niedługo zostanie otwarte w Markowej koło Łańcuta.

– Rzeszów, jako stolica Podkarpacia i miasto o ważnych funkcjach kulturowych dla całego regionu, również powinien mieć swój wkład w budowanie tej tożsamości – podkreśla Wojciech Buczak.

Rondo u zbiegu ulicy Krogulskiego i Lubelskiej jest częścią wybudowanego mostu im. Tadeusza Mazowieckiego, które łączy ul. Rzecha z Lubelską.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama