Zdjęcie: Sebastian Kieszkowski / Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Reklama

Siedem fiatów fiorino cargo kupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Autami będą wożone próbki do badań koronawirusa. 

WSPR samochody kupiła na zlecenie samorządu województwa podkarpackiego, który na walkę z epidemią koronawirusa zamierza wydać ok. 330 mln zł, z czego 50 mln zł zostanie przeznaczone na wsparcie służby zdrowia. To właśnie z tej puli kupiono teraz 7 fiatów fiorino cargo do przewozu próbek na obecność koronawirusa. 

Ważny jest czas

We wtorek zarząd województwa podkarpackiego zdecydował, że samochody zostaną użyczone Wojewódzkiej Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, a ta z kolei przekaże je do użytkowania powiatowym sanepidom w 7 miastach na Podkarpaciu, gdzie są oddziały zakaźne: w Przemyślu, Jarosławiu, Łańcucie, Dębicy, Mielcu, Sanoku i Jaśle. 

– Samochody będą dużym wsparciem w walce z koronawirusem, ułatwiając i przyspieszając badania – mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. Koszt zakupu siedmiu fiatów to ponad 270 tys. zł, a pojedyncze sztuki – w zależności od modelu – to niecałe 40 tys. zł. 

Auta będą wykorzystywane do przewożenia próbek do badań od osób, u których jest podejrzenie zarażenia koronawirusem i od chorych. Adam Sidor, dyrektor WSSE w Rzeszowie, twierdzi, że samochody są bardzo potrzebne w powiatowych stacjach sanepidu. Teraz transport odbywa się starymi autami, nie zawsze sprawnymi, czasami się psują.

– A w przypadku takiej pracy, jaką prowadzi sanepid, ważny jest czas. Wozimy próbki przez całą dobę, czasami po kilka razy. Potrzebujemy sprawnych aut, żeby przyspieszyć proces wykonywania testów – tłumaczy Adam Sidor.

15 ambulansów 

Ponadto, podpisano już umowy na zakup pięciu ambulansów transportowych typu „A1” wraz z noszami i fotelem kardiologicznym. – Trafią one do stacji pogotowia ratunkowego w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie, Sanoku i Mielcu – zapowiada Damian Brud, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. 

Województwa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie podpisała już także umowę na zakup 10 karetek typu C wraz z wyposażeniem m.in. nosze, defibrylatory, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, krzesełka płozowe, respiratory, ssaki, pulsoksymetry. Po dwie takie karetki trafią do stacji pogotowia w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie, Sanoku i Mielcu.

– Zależy nam, aby samochody i sprzęt, dedykowany do walki z COVID-19 na terenie Podkarpacia, służyły jak najlepiej zadaniom realizowanym przez pogotowia oraz sanepid. Stacje pogotowia z naszego terenu wyposażone zostaną w profesjonalny sprzęt, który w obecnej sytuacji jest niezwykle istotny – zaznacza Andrzej Kwiatkowski, dyrektor WSPR.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: