Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Unia Metropolii Polskich zachwycona zwycięstwem Konrada Fijołka w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa. – Będziesz miał trudniej, niż my – ostrzegają go włodarze innych miast.

Konrad Fijołek w wyborach, które odbyły się 13 czerwca, zdobył 56,51 proc. głosów. W najbliższy poniedziałek Fijołek zostanie zaprzysiężony na prezydenta Rzeszowa i oficjalnie rozpocznie swoje ponad 2-letnie rządy – kolejne wybory odbędą się w 2023 roku. 

Konrad Fijołek był kandydatem opozycji, w kampanii wspierali go też samorządowcy największych polskich miast, m.in. Warszawy, Gdańska, Wrocławia i Poznania.

Pewni nie byli  

W czwartek (17 czerwca) Fijołek, jako prezydent elekt, pojechał do Warszawy na posiedzenie zarządu Unii Metropolii Polskich, związku 12 największych polskich miast, m.in. Rzeszowa. Fijołek był tam gościem, samorządowcy pogratulowali mu zwycięstwa.

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes UMP, zaprosił Konrada Fijołka do współpracy z Unią. Truskolaski w trakcie kampanii był dwa razy w Rzeszowie, by wesprzeć kandydata opozycji. 

Trzy miesiące temu wyglądało to zupełnie inaczej. Też nie byliśmy pewni, jak można wygrać w Rzeszowie – mówił Truskolaski.

Ma trudniej niż inni 

Wspomniał o ostatniej wizycie samorządowców na cztery dni przed wyborami. – Była przepiękna. Była demonstracją siły samorządu. Pokazała, ile możemy osiągnąć, kiedy będziemy razem – podkreślał prezydent Białegostoku. 

Konradowi Fijołkowi gratulowali też inni samorządowcy. – Dałeś nadzieję wielu regionom – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Rzeszów był najważniejszy nie tylko dla rzeszowian, ale i dla całej Polski – zaznaczał Jaśkowiak.

– Wytrzymałeś kilka miesięcy ciężkiej kampanii. Nie chcę cię martwić, ale to był ten najłatwiejszy etap. Ten najtrudniejszy zaczyna się po zaprzysiężeniu. Masz trudniej niż my. Mieliśmy cztery lata, a ty masz tylko dwa – zwracał uwagę Fijołkowi prezydent Poznania.

Fijołek: byliśmy wiarygodni

Jaśkowiak zapewnił Konrada Fijołka, że może liczyć na jego pomoc. – To wsparcie okazało się bardzo ważne, było mocnym, merytorycznym uderzeniem w rywali – odpowiadał Fijołek. – Całą kampanię opieraliśmy na jedności samorządu i merytoryce. Byliśmy wiarygodni.

– Rzeszowianie mogli zobaczyć, że ich przyszły prezydent gra w pierwszej lidze polskich miast – dodał Konrad Fijołek.

Rzeszów dał lekcję 

W czwartek samorządy ogłosiły także powołanie nowego stowarzyszenia „Ruch Wspólna Polska”, które ma wspierać opozycję w kampanii do wyborów parlamentarnych w 2023 roku.

– W momencie gdy wszystkie partie opozycyjne są razem, gdy jest olbrzymie wsparcie samorządowców z całej Polski, właśnie wtedy możemy wygrywać. To jest ta lekcja, która płynie z Rzeszowa – uważa Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Konrad Fijołek w trakcie ogłaszania planu powołania stowarzyszenia powiedział, że przyjechał do Warszawy jako „emisariusz wielkiego entuzjazmu i jedności”, co może wskazywać, że relacje na linii prezydent – rząd PiS mogą być na ostrzu noża.   

Szczegóły dotyczące stowarzyszenia mają być ogłoszone za dwa tygodnie w Poznaniu.

Zdjęcie: materiały prasowe

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama