Zdjęcie ilustracyjne: Freepik

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie nakazał wstrzymanie produkcji i sprzedaży popularnej wśród Rzeszowian wody mineralnej „Alfred”. Inspektorzy wykryli w niej niebezpieczne dla zdrowia bakterie.

W gazowanej i niegazowanej

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie komunikat w sprawie produkowanej w Chmielniku wody źródlanej „Alfred” wydał wczoraj.

Jak informuje zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie Wiesław Kwater, w wyniku badań przeprowadzonych przez Laboratorium Higieny Komunalnej WSSE w Rzeszowie, bakterie stwierdzono zarówno w wodzie gazowanej, jak i niegazowanej.

W wodzie niegazowanej znaleziono bakterie z grupy coli oraz pseudomonas aeruginosa, natomiast w wodzie gazowanej bakterie z grupy coli.

Jak dodał została naruszone przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2011 w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych (Dz.U. 2011 nr 85 poz. 466).

Szczegóły dotyczące produktów

1. Produkt: woda źródlana niegazowana Alfred 330 ml Numer Partii: 04.02.25
Data minimalnej i trwałości: 04.02.2025r. Data produkcji: 04.11.2024r.
Producent: Chmielnik Zdrój S.A. 36-016 Chmielnik 146

2. Produkt: woda źródlana gazowana Alfred 330 ml Numer partii: 31.10.25
Data minimalnej trwałości: 31.10.2025r. Data orodukcli: 31.10.2024r.
Producent: Chmielnik Zdrói S.A. 36-016 Chmielnik 146

– W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie wydał decyzję nakazującą wstrzymanie działalności w zakresie produkcji i obrotu tej wody źródlanej produkowanej w zakładzie do czasu poprawy jej jakości – informuje zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie 

Groźne dla zdrowia a nawet życia

Infekcje wywołane przez patogenne szczepy E. coli mogą powodować objawy takie jak biegunka, wymioty i gorączka. E. coli potrafi bardzo szybko rozmnażać się w sprzyjających warunkach – jedna komórka może podwoić swoją liczbę w ciągu 20 minut. To sprawia, że infekcje bakteryjne mogą rozwijać się bardzo szybko.

Bakterie mogą wywołać szereg bardzo groźnych chorób, nawet zagrażających życiu człowieka. Wśród nich są m.in. choroby:

  • układu moczowego – w tym: zapalenie cewki moczowej, pęcherza moczowego, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek i inne. Wśród szczepów bakterii E. coli, które mogą wywoływać zakażenia dróg moczowych (czyli tzw. uropatogenne szczepy), wymienia się m.in. E. coli UPEC;
  • przewodu pokarmowego – wywoływane np. przez EPEC, czyli enteropatogenne E. coli, czy ETEC – enterotoksynogenne E. coli i inne;
  • dróg żółciowych;
  • zakażenie krwi (sepsę);
  • zakażenie opon mózgowo-rdzeniowych
    (źródło: polmed.pl)

(red)

Czytaj więcej:

Strzelanina w Rzeszowie. To akcja krakowskiej policji

Reklama