Fot. Ewa Szyfner / Rzeszów News. Na zdjęciu prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego
Reklama

„Łączy nas umiejętność myślenia – korzystajmy z niej dla naszego wspólnego dobra i lepszej przyszłości następnych pokoleń” – oświadczył w czwartek Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego na temat strajku kobiet w sprawie aborcji.

Po tym, jak Trybunał Konstytucyjny 22 października orzekł, iż aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją RP, na ulice polskich miast wyszły tłumy wściekłych kobiet i mężczyzn, protestując przeciwko drakońskiemu prawu. Rzeszów także protestuje

Kilka dni temu w sprawie orzeczenia TK głos zabrał Samorząd Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, o czym pisaliśmy TUTAJ. W czwartek swoje stanowisko wydał Senat UR, tłumacząc je „ponadczasowymi wartościami oraz akademickim prawem do wypowiedzi”.

Senat UR zaapelował do władz RP „o rozsądek i podjęcie szerokiego dialogu społecznego w imię zasad równości uznającej obecność różnych światopoglądów, wyobrażeń i postaw”.

„Tak potrzebna dziś zgoda nie jest możliwa bez zagwarantowania fundamentalnej zasady wolności i zaakceptowania zróżnicowanego społeczeństwa we wszystkich jego aspektach, co jest podstawą cywilizacyjnego rozwoju” – czytamy w stanowisku Senatu UR, podpisanym przez jego przewodniczącego, a zarazem rektora uczelni prof. Sylwestra Czopka.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dalej Senat UR zaapelował do osób uczestniczących w protestach o „rozsądek, unikanie agresji wszelkich prowokacji i wzajemny szacunek”. Zaś do doktorantów, studentów i pracowników UR Senat zaapelował o „zachowanie postaw, które mieszczą się w ramach akademickiej dyskusji, kultury wypowiedzi i protestu”.

Jednocześnie Senat UR wyraził „zaniepokojenie pogłębiającą się polaryzacją postaw społecznych w czasie postępującej pandemii”. „Niezależnie od dzielących nas różnic, jesteśmy obywatelami i wszystkim skonfliktowanym stronom powinno zależeć na osiągnięciu porozumienia, aby nie doprowadzić do katastrofy – czytamy w oświadczeniu.

„Nie musimy się we wszystkim zgadzać, ale wolny wybór jest naszym prawem i przywilejem, którego nie wolno nam odbierać. Poza byciem częścią ludzkości łączy nas także umiejętność myślenia – korzystajmy z niej dla naszego wspólnego dobra i lepszej przyszłości następnych pokoleń” – dodano na koniec w oświadczeniu Senatu UR. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama