Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

„Odbiera kobietom możliwość podejmowania świadomych decyzji w zgodzie z ich poglądami oraz życiowymi sytuacjami” – tak wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji ocenia Samorząd Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

Po czwartkowym orzeczeniu TK, w którym uznano, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją RP, wściekłe Polki i wspierający ich mężczyźni wyszli na ulice. Protesty przeciw zakazowi aborcji odbywają się także w Rzeszowie, relacje – TUTAJTUTAJ i TUTAJ. 

Głos w sprawie orzeczenia TK we wtorek postanowił zabrać także Samorząd Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, który to, co się teraz dzieje, nazwał „niepokojącą sytuacją w naszym kraju”. Reprezentacji społeczności studenckiej UR już na samym początku uznali, że orzeczenie TK narusza „podstawowe prawo wyboru milionom Polek”.

„Orzeczenie odbiera kobietom możliwość podejmowania świadomych decyzji w zgodzie z ich poglądami oraz życiowymi sytuacjami. To niedopuszczalna ingerencja w prawa człowieka” – czytamy w oświadczeniu Samorządu Studentów UR.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

„Opowiadamy się po stronie wolności, godności i możliwości dokonywania wyboru w zgodzie z własnymi przekonaniami. Jednocześnie uznajemy je za najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka – czytamy dalej w oświadczeniu studentów UR, które w mediach społecznościowych opatrzono hashtagiem #WybórNieZakaz.

Dalej samorząd prosi, aby niezależnie od poglądów, wzajemnie się szanować, uznając, że ta trudna sytuacja, potęgowana dodatkowo przez pandemię, wymaga przede wszystkim rozsądku. Samorząd zaapelował także, aby w podejmowanych działaniach kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem.

„Wychodząc z domów pamiętajcie o zasłanianiu ust i nosa oraz zachowaniu odstępów” – apeluje Samorząd Studentów UR.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama