Reklama

Rzeszowski senator Polski Razem Kazimierz Jaworski uważa, że kobiety powinny wiedzieć, w których szpitalach i klinikach przeprowadzane są aborcje.

Ruszyła szeroka akcja stowarzyszenia „Ręce życia” oraz senator Kazimierza Jaworskiego. Jej celem jest zbieranie podpisów pod społecznym projektem zmiany w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Celem autorów zmiany jest wprowadzenie realnej klauzuli sumienia dla pacjentów.

Stworzenie klauzuli sumienia miałoby odbywać się w praktyce w ten sposób, że Rada Ministrów będzie zobligowana przedkładać Sejmowi roczne sprawozdanie o ilości przerwanych ciąż na terenie kraju oraz podstawach prawnych dokonanych aborcji. Do tego sprawozdania dołączona zostanie lista szpitali, które przeprowadzały takie zabiegi. Powyższe informacje miałby być aktualizowane przez resort zdrowia i zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Po ujawnieniu informacji dotyczącej działań jednej z rzeszowskich klinik, gdzie na jednym piętrze odbierane są nawet bardzo wczesne ciąże, na drugim zaś dokonuje się aborcji, doszło do protestów społecznych, co więcej, również położne w owej klinice nie godziły się na takie działania, doszliśmy do wniosku, że władze państwowe powinny ujawniać informację dotyczące aborcji – mówi senator Kazimierz Jaworski.

Parlamentarzysta podkreśla, że sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej gdyby opinia publiczna miała możliwość pozyskania informacji, czym zajmuje się dany podmiot. Według Jaworskiego pacjenci w sposób bardziej świadomy dokonywaliby wyboru szpitala, a personel medyczny miałby większe szanse na kierowanie się własnym sumieniem.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama