W Julinie trwa skanowanie zabytkowego Pałacu Myśliwskiego. Nowoczesna technologia pozwala chronić dziedzictwo kulturowe regionu. Podobna technologia została użyta do stworzenia modelu 3D katedry Notre Dame w Paryżu.
Podkarpackie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie dzięki dotacji z budżetu województwa wzbogaciło się o nowoczesny skaner laserowy. Urządzenie umożliwia tworzenie precyzyjnych, trójwymiarowych modeli skanowanych obiektów. Rozpoczęło swoją pracę od skanowania zabytkowego Pałacu Myśliwskiego w Julinie.
Skanowanie w ochronie zabytków
Skanowanie pozwala na dokładne zwymiarowanie i szczegółową inwentaryzację obiektów architektonicznych. Pozyskane precyzyjne georeferencyjne chmury punktów umożliwiają opracowanie realistycznego, trójwymiarowego modelu obiektu, np. Pałacu Myśliwskiego.
Prace obejmą również tworzenie profesjonalnych rzutów poziomych i pionowych budynków, przekrojów oraz zestawień powierzchni pomieszczeń i elewacji.
Modelowanie 3D
– Dzięki nowym technologiom biuro geodezyjne może stać się jednostką na miarę XXI wieku – powiedział wicemarszałek Karol Ożóg. Podkreślił, że rozwój biura geodezyjnego i zakup nowoczesnego sprzętu był jego priorytetem już od 2018 r.
Praca skanera w Julinie pozwoli na stworzenie dokładnej dokumentacji, która będzie niezbędna do planowanego remontu pałacu. Warto wspomnieć, że podobna technologia została użyta do stworzenia modelu 3D katedry Notre Dame w Paryżu.
Remont Pałacu Myśliwskiego w Julinie
Remont pałacu jest możliwy dzięki dofinansowaniu w wysokości 26,5 mln złotych z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Całkowity koszt prac wyniesie 42,4 mln złotych, a zakończenie remontu planowane jest na czerwiec 2027 r.
Prace budowlano-konserwatorskie obejmą m.in. przebudowę pomieszczeń, remont konstrukcji stropów i więźby dachowej, oraz modernizację instalacji. Dzięki dofinansowaniu zakupiony zostanie również niezbędny sprzęt i meble, a także możliwa będzie aranżacja wystaw i konserwacja zabytków.