Nowoczesny biurowiec klasy A powstaje w Rzeszowie. 13 pięter, podziemny garaż, parking dla 100 rowerów, ładowarki dla samochodów elektrycznych i możliwość zmiany aranżacji wnętrz mają zapewnić, że „SkyRes Warszawska” ściągnie do Rzeszowa największe firmy.

[Not a valid template]

 

Kompleks SkyRes powstaje pomiędzy ul. Warszawską, a Lubelską, na terenach, które wcześniej należały do Rzeszowskiej Spółdzielni Mleczarskiej. Na jego całość składają się dwa budynki biurowe i dwa bloki mieszkalne. Inwestor, czyli firma Inwestor DevelopRes, zapewnia, że będą to najnowocześniejsze budynki na całym Podkarpaciu.

Jako pierwszy powstaje 13-piętrowy biurowiec przy ul. Warszawskiej. Jego wysokość sięgnie 55 m, powierzchnia całkowita to 25 tys. m kw., a powierzchnia użytkowa to 20 tys. m kw. Biurowiec ma kosztować ok. 100 mln zł.

– Chcieliśmy dać możliwość stworzenia w Rzeszowie nowych miejsc pracy, bo firmy szukają obecnie nowych lokalizacji, gdzie będą miały młodych, wykształconych ludzi chętnych do pracy – wyjaśnia Artur Rysz, dyrektor ds. nieruchomości w firmie DevelopRes. – Firmy starają się też obniżyć koszty pracownicze, dlatego wychodzą z wielkich centrów, takich jak Warszawa, czy Kraków.

Wymogiem, aby duża firma weszła do danego miasta jest posiadanie budynków o odpowiedniej klasie biurowej. – Realizujemy budynek klasy A, o powierzchni użytkowej 20 tys. m kw. Przyjmując, że średnio na jednego pracownika przypada 10 m, to w „SkyRes Warszawska” pracę powinno znaleźć ok. 2 tys. osób – przekonuje Radosław Walas, członek zarządu DevelopRes.

Inwestorzy mówią, że firm, które mogłyby ewentualnie mieścić się w budynku, nie szukają na lokalnym rynku, ale za granicą. W tej sprawie współpracują z dużymi agencjami komercjalizacji. Na razie jednak nie zdradzają, jakie to mogą być firmy. – Sami często nie wiemy, z kim negocjujemy, obowiązuje nas tajemnica handlowa – mówią.

Stworzą dowolne wnętrze

Drugi planowany budynek ma mieć powierzchnię 16 tys. m kw. Będzie nosić nazwę „SkyRes Lubelska” i znajdzie się bezpośrednio przy ul. Lubelskiej.

– Pomiędzy nimi znajdą się dwa bloki mieszkalne oraz wielostanowiskowy garaż naziemny z częścią usługową na samej górze garażu – wyjaśnia Rysz. – Sam SkyRes jest przeznaczony pod biura, jego parter ma funkcjonalność handlowo-usługową. Planowana jest tam również kantyna. Reszta powierzchni usługowych przeznaczona jest pod potrzeby przyszłych firm.

Mieszkania mają mieć powierzchnię od 45 m do 92 m kw.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Przedstawiciele DevelopResu mówią, że pierwszy projekt budynku poszedł do kosza. Firmy, które zajmują się komercjalizacją takich powierzchni nie zostawiły, na nim suchej nitki. Budynek został omówiony ponownie i przełożony na nowy projekt.

– Każdy teraz mówi, że on spełnia wszystkie wymagania tych firm, które mogą być potencjalnym najemcą budynku. Zaprojektowaliśmy uniwersalne i bezpieczne źródła zasilania budynku, czyli możemy wpuścić wielu operatorów telekomunikacyjnych, którzy będą dostarczać media, a to jest bardzo ważne, np. dla branży IT. Bardzo ważną rzeczą jest, że budynek jest certyfikowany certyfikatem LID, czyli certyfikatem energetycznym, który spełnia najwyższe wymogi zrównoważonego budownictwa – przekonuje Rysz.

Kolejną ważną rzeczą, jaką będzie posiadał biurowiec jest możliwość rearanżacji wnętrz, czyli w każdym momencie będzie można zmienić, powiększyć lub zmniejszyć biuro. – Będzie można tworzyć powierzchnie open space, biura zamknięte, czy modułowe. Uzyskujemy poprzez to system podniesionych podłóg, które można podnieść nawet do 12 cm.

Dodatkowo będą zamontowane opuszczane kasetonowe sufity, a to daje możliwość puszczenia instalacji dołem lub górą biura – wyjaśniał Walas. – Działa to jak klocki LEGO, które możemy poskładać, rozebrać i znów poskładać, praktycznie, ile razy chcemy. Poprzekładać gniazdka w podłodze bez kucia ścian, lub w każdym momencie zrobić dodatkową łazienkę w biurze szefa, jeśli sobie tego zażyczy.

Po pierwsze ekologia

DevelopRes zapewnia, że zainteresowanie inwestycją jest dużą, a wszystko dzięki temu, że Podkarpacie jest silnie uprzemysłowione i nastawione na branże z zakresu przemysłu lotniczego, IT, elektromaszynowego, biotechnologicznego i zbrojeniowego. Sam Rzeszów też ma sporo plusów, to m.in. międzynarodowe lotnisko, autostrada A4 i połączenie kolejowe z innymi miastami w Polsce.

Dużym atutem jest również sama lokalizacja inwestycji, która znajduje się zaledwie 900 m od dworca PKP, 11 km od lotniska (z okien widać startujące samoloty), 6 km od autostrady i blisko ścieżek rowerowych. Same ścieżki są również bardzo ważne, ponieważ budynek będzie posiadał ponad 100 miejsc parkingowych dla rowerów. Rowerzyści znajdą tam również szatnie i prysznice.

– Obecnie firmy poszukują budynków, które będą ekologiczne i bardzo często motywują też do tego swoich pracowników. Zainstalowaliśmy dwa niezależne systemy energetyczne, które będą zasilać budynek oraz nowoczesny system grzewczo-chłodzący z możliwością odzyskiwania ciepła. W budynku znajdą się też energooszczędne przeszklenia, z możliwością naturalnego przewietrzenia pomieszczeń, czy energooszczędne sieci elektryczne – dodaje Walas.

Obecnie w Polsce oddanych do użytku budynków klasy A jak SkyRes Warszawska w Polsce jest 17. W Rzeszowie znajduje się jeden podobny taki budynek – przy ul. Rejtana. SkyRes ma być gotowy w połowie przyszłego roku.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama