Nowoczesny biurowiec klasy A powstaje w Rzeszowie. 13 pięter, podziemny garaż, parking dla 100 rowerów, ładowarki dla samochodów elektrycznych i możliwość zmiany aranżacji wnętrz mają zapewnić, że „SkyRes Warszawska” ściągnie do Rzeszowa największe firmy.

[Not a valid template]

 

Kompleks SkyRes powstaje pomiędzy ul. Warszawską, a Lubelską, na terenach, które wcześniej należały do Rzeszowskiej Spółdzielni Mleczarskiej. Na jego całość składają się dwa budynki biurowe i dwa bloki mieszkalne. Inwestor, czyli firma Inwestor DevelopRes, zapewnia, że będą to najnowocześniejsze budynki na całym Podkarpaciu.

Jako pierwszy powstaje 13-piętrowy biurowiec przy ul. Warszawskiej. Jego wysokość sięgnie 55 m, powierzchnia całkowita to 25 tys. m kw., a powierzchnia użytkowa to 20 tys. m kw. Biurowiec ma kosztować ok. 100 mln zł.

– Chcieliśmy dać możliwość stworzenia w Rzeszowie nowych miejsc pracy, bo firmy szukają obecnie nowych lokalizacji, gdzie będą miały młodych, wykształconych ludzi chętnych do pracy – wyjaśnia Artur Rysz, dyrektor ds. nieruchomości w firmie DevelopRes. – Firmy starają się też obniżyć koszty pracownicze, dlatego wychodzą z wielkich centrów, takich jak Warszawa, czy Kraków.

Wymogiem, aby duża firma weszła do danego miasta jest posiadanie budynków o odpowiedniej klasie biurowej. – Realizujemy budynek klasy A, o powierzchni użytkowej 20 tys. m kw. Przyjmując, że średnio na jednego pracownika przypada 10 m, to w „SkyRes Warszawska” pracę powinno znaleźć ok. 2 tys. osób – przekonuje Radosław Walas, członek zarządu DevelopRes.

Inwestorzy mówią, że firm, które mogłyby ewentualnie mieścić się w budynku, nie szukają na lokalnym rynku, ale za granicą. W tej sprawie współpracują z dużymi agencjami komercjalizacji. Na razie jednak nie zdradzają, jakie to mogą być firmy. – Sami często nie wiemy, z kim negocjujemy, obowiązuje nas tajemnica handlowa – mówią.

Stworzą dowolne wnętrze

Drugi planowany budynek ma mieć powierzchnię 16 tys. m kw. Będzie nosić nazwę „SkyRes Lubelska” i znajdzie się bezpośrednio przy ul. Lubelskiej.

– Pomiędzy nimi znajdą się dwa bloki mieszkalne oraz wielostanowiskowy garaż naziemny z częścią usługową na samej górze garażu – wyjaśnia Rysz. – Sam SkyRes jest przeznaczony pod biura, jego parter ma funkcjonalność handlowo-usługową. Planowana jest tam również kantyna. Reszta powierzchni usługowych przeznaczona jest pod potrzeby przyszłych firm.

Mieszkania mają mieć powierzchnię od 45 m do 92 m kw.

Przedstawiciele DevelopResu mówią, że pierwszy projekt budynku poszedł do kosza. Firmy, które zajmują się komercjalizacją takich powierzchni nie zostawiły, na nim suchej nitki. Budynek został omówiony ponownie i przełożony na nowy projekt.

– Każdy teraz mówi, że on spełnia wszystkie wymagania tych firm, które mogą być potencjalnym najemcą budynku. Zaprojektowaliśmy uniwersalne i bezpieczne źródła zasilania budynku, czyli możemy wpuścić wielu operatorów telekomunikacyjnych, którzy będą dostarczać media, a to jest bardzo ważne, np. dla branży IT. Bardzo ważną rzeczą jest, że budynek jest certyfikowany certyfikatem LID, czyli certyfikatem energetycznym, który spełnia najwyższe wymogi zrównoważonego budownictwa – przekonuje Rysz.

Kolejną ważną rzeczą, jaką będzie posiadał biurowiec jest możliwość rearanżacji wnętrz, czyli w każdym momencie będzie można zmienić, powiększyć lub zmniejszyć biuro. – Będzie można tworzyć powierzchnie open space, biura zamknięte, czy modułowe. Uzyskujemy poprzez to system podniesionych podłóg, które można podnieść nawet do 12 cm.

Dodatkowo będą zamontowane opuszczane kasetonowe sufity, a to daje możliwość puszczenia instalacji dołem lub górą biura – wyjaśniał Walas. – Działa to jak klocki LEGO, które możemy poskładać, rozebrać i znów poskładać, praktycznie, ile razy chcemy. Poprzekładać gniazdka w podłodze bez kucia ścian, lub w każdym momencie zrobić dodatkową łazienkę w biurze szefa, jeśli sobie tego zażyczy.

Po pierwsze ekologia

DevelopRes zapewnia, że zainteresowanie inwestycją jest dużą, a wszystko dzięki temu, że Podkarpacie jest silnie uprzemysłowione i nastawione na branże z zakresu przemysłu lotniczego, IT, elektromaszynowego, biotechnologicznego i zbrojeniowego. Sam Rzeszów też ma sporo plusów, to m.in. międzynarodowe lotnisko, autostrada A4 i połączenie kolejowe z innymi miastami w Polsce.

Dużym atutem jest również sama lokalizacja inwestycji, która znajduje się zaledwie 900 m od dworca PKP, 11 km od lotniska (z okien widać startujące samoloty), 6 km od autostrady i blisko ścieżek rowerowych. Same ścieżki są również bardzo ważne, ponieważ budynek będzie posiadał ponad 100 miejsc parkingowych dla rowerów. Rowerzyści znajdą tam również szatnie i prysznice.

– Obecnie firmy poszukują budynków, które będą ekologiczne i bardzo często motywują też do tego swoich pracowników. Zainstalowaliśmy dwa niezależne systemy energetyczne, które będą zasilać budynek oraz nowoczesny system grzewczo-chłodzący z możliwością odzyskiwania ciepła. W budynku znajdą się też energooszczędne przeszklenia, z możliwością naturalnego przewietrzenia pomieszczeń, czy energooszczędne sieci elektryczne – dodaje Walas.

Obecnie w Polsce oddanych do użytku budynków klasy A jak SkyRes Warszawska w Polsce jest 17. W Rzeszowie znajduje się jeden podobny taki budynek – przy ul. Rejtana. SkyRes ma być gotowy w połowie przyszłego roku.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama