Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News

Złożył obszerne zeznania, ale prokuratura nie ujawnia ich treści. We wtorek w Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie przesłuchiwany był prezydent Tadeusz Ferenc do śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy budowie galerii Millenium Hall. 

Informacje o tym, że Tadeusz Ferenc składał zeznania w charakterze świadka potwierdził nam Łukasz Harpula, szef Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. 

– Przesłuchanie dotyczyło kwestii nieruchomości stanowiących własność gminy, objętych inwestycją, na której znajduje się Millenium Hall. Prezydent złożył obszerne zeznania, wyjaśniając okoliczności sprawy w szczególności dotyczących zezwoleń, ugód i porozumień z inwestorem. Jest to bardzo istotny materiał dowodowy, który w znacznym stopniu przyczyni się do wyjaśnienia sprawy – mówi Rzeszów News prokurator Harpula.

Tadeusz Ferenc był przesłuchiwany do śledztwa, które od sierpnia 2016 roku jest prowadzone w rzeszowskiej prokuraturze. Chodzi o zadziwiające decyzje miejskich urzędników, którzy w 2011 roku wywłaszczyli ponad 20 osób, które były właścicielami działek przy ulicy Karowej, na której znajduje się przeszklona część Millenium Hall i przechodzi przez nią budynek galerii. Jej inwestorem była spółka Develop Investment, należąca m.in. do Marty Półtorak i jednocześnie prezesa tej spółki. 

Zdjęcie: Archiwum

Właściciele działek zostali z nich wywłaszczeni, by w założeniu działki pełniły funkcję drogi publicznej. Nigdy tak się nie stało, a właściciele Millenium Hall nie płacą miastu ani grosza za dzierżawę gruntów, co też jest przedmiotem sporu sądowego pomiędzy Develop Investement, a ratuszem. Szczegóły tego sporu ujawniliśmy w sierpniu 2016 roku. Zastanawiające jest, jak to możliwe, że miasto „sprezentowało” Millenium Hall działki na potrzeby budowy galerii. To ratusz wypłacał odszkodowania właścicielom działek. 

Być może próbą załagodzenia sporu pomiędzy Martą Półtorak a ratuszem było to, że Rada Miasta Rzeszowa, na wniosek prezydenta Tadeusza Ferenca, przyznała Półtorak tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Uroczystość odbyła się w styczniu 2018 roku. Przeciwko przyznawaniu takiego wyróżnienia właścicielce Millenium Hall protestowały firmy, które były zaangażowane w budowę galerii. W szczegółach pisaliśmy o tym TUTAJ

Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie prowadzone jest na skutek zawiadomienia złożonego przez prywatną osobę. Dotyczy ono rzekomego przywłaszczenia prawa do nieruchomości na szkodę gminy miasto Rzeszów.

– W tej sprawie kończą się czynności dowodowe. Prawdopodobnie wkrótce zostanie podjęta merytoryczna decyzja kończąca całe postępowanie. W śledztwie dotychczas nikomu nie przedstawiliśmy żadnych zarzutów – zastrzega Łukasz Harpula.

We wtorek próbowaliśmy się skontaktować z Tadeuszem Ferencem. Bezskutecznie. Nie odbierał telefonu komórkowego, a na prośbę o kontakt nie zareagował. Prokuratura na temat treści złożonych zeznań przez prezydenta Rzeszowa milczy. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama