Zdjęcie: Materiały CBA

15 sfałszowanych faktur na 626 tys. zł wystawił 28-letni Bartosz H. z Rzeszowa. Przedsiębiorcę zatrzymali agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 

Bartosz H. jest kolejną osobą, która usłyszała zarzuty w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej, wyłudzającej podatek VAT na podstawie tzw. pustych faktur. Fikcyjne faktury VAT wykorzystywano do wystawiania „lewych” dokumentów Tax-Free. 

Wspólne śledztwo w tej sprawie prowadzą rzeszowska delegatura CBA i podkarpacki oddział Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Z ich ustaleń wynika, że grupa przestępcza działała od 2013 do 2016 roku w Jarosławiu, Krakowie i innych miejscowościach na terenie Polski.

Wśród podejrzanych są przedsiębiorcy, a także dwie byłe już celniczki z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce. Do grona podejrzanych w ostatnich dniach dołączył rzeszowski przedsiębiorca, 28-letni Bartosz H. 

– Wystawił 15 nierzetelnych faktur, z których wynikało, że sprzedał towary firmom z Radymna i Kalwarii Zebrzydowskiej. Faktury opiewały na łączną kwotę 626 812 zł – mówi Rafał Teluk, szef Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. 

Urzędy skarbowe w Jarosławiu i Wadowicach straciły łącznie ponad 100 tys. zł. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Jak twierdzi CBA, fikcyjne faktury wykorzystywano do dokumentów Tax-Free (zwrot VAT dla turystów). Miały one potwierdzać rzekomy wywóz towarów poza Unię Europejską. Bartosz H. usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 

– Mężczyzna ma zakaz opuszczania kraju, dozór policji – dwa razy w tygodniu ma się stawiać w Komendzie Miejskiej Policji w Rzeszowie – dodaje prokurator Teluk. Zarzuty w tej sprawie przedstawiono już 44 osobom.

– Dłuższa lista zatrzymanych i zarzutów jest kwestią czasu – zapowiada CBA. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama