Zdjęcie: Materiały Fundacji Viva!

Uwrażliwienie mieszkańców Rzeszowa na los zwierząt futerkowych hodowanych na futro i związanych z tym zagrożeń dla środowiska – to cel happeningu z okazji „Dnia Bez Futra”, który w najbliższą sobotę (26 listopada) odbędzie się na Rynku.

Happening organizuje rzeszowska grupa lokalna Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! Jej działacze przypominają, że w wielu krajach wprowadzono zakaz hodowli zwierząt hodowanych na futro.

– Zwierzęta te całe swoje życie spędzają w ciasnych klatach, giną okrutną śmiercią. Wyprodukowanie jednego futra naturalnego wymaga zużycia 66 razy więcej energii niż sztucznego. Produkcja futer jest szkodliwa dla środowiska – twierdzi Barbara Łukasz z rzeszowskiej grupy Fundacji Viva!.

Zdaniem obrońców zwierząt, już na etapie hodowli fermy zatruwają glebę i powietrze. Zdarza się, że zwierzęta uciekają z ferm, pustosząc środowisko, wypierając polskie, rodzime gatunki zwierząt. Młode norki i lisy rodzą się w kwietniu i maju, zabijane są w listopadzie i grudniu. Na jedno futro trzeba zabić 40-60 norek, 20-40 lisów, 100-150 szynszyli.

– W Polsce na ponad 800 fermach dla zysku wąskiej grupy biznesmenów zabija się co roku ponad 7 mln zwierząt – norki, lisy, szynszyle i jenoty. Społeczne śledztwa wykazały, że podobnie jak na całym świecie polskie fermy futerkowe to piekło dla zwierząt, nad którym nikt nie ma realnej kontroli – przekonuje Viva!.

Jej działacze od 2011 roku walczą o wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, ale według fundacji „okrutnego biznesu” broni jednak wpływowe lobby, które blokuje prace nad obywatelskimi inicjatywami. – Nie zamierzamy się jednak poddać – zapewniają obrońcy zwierząt.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Fundacja Viva! nakręciła pierwszy w Polsce pełnometrażowy film o przemyśle futrzarskim pt. „Jutro będzie futro”. Obecnie trwają końcowe prace nad obszernym raportem o polskim futrzarstwie.

Sobotnim happeningiem, który o godz. 12:00 odbędzie się na rzeszowskim Rynku, działacze Vivy chcą poprzeć wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

Podczas „Dnia Bez Futra” czynne będzie stoisko Fundacji Viva! Jej wolontariusze będą rozdawać mieszkańców ulotki informujące o losie zwierząt futerkowych i zagrożeniach, jakie niesie za sobą ta hodowla.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama