Reklama

53,1 proc. głosów zdobył PiS na Podkarpaciu – tak wynika z badań exit poll, przeprowadzonych przez IPSOS dla TVP, TVN24 i Polsatu. To najlepszy wynik w kraju.

[Not a valid template]

 

Drugie miejsce w sondażu na Podkarpaciu zajęła Platforma Obywatelska, na którą głosowało 13,4 proc. wyborców. Trzeci wynik osiągnął Kukiz’15 – 10,8 proc. Na czwartym miejscu jest PSL z wynikiem 6,1 proc. Piąty KORWiN – 5,2 proc., Zjednoczona Lewica zdobyła 4,6 proc. głosów. Nowoczesna Ryszarda Petru ma wynik 3,7 proc. Partia Razem – 2,2 proc.

W biurze PiS w Rzeszowie wyniki sondażu były oklaskiwane. – Jest! Alleluja i do przodu – komentowali działacze partii. Frekwencja według sondażu na Podkarpaciu wyniosła 51,5 proc. W Polsce – 51,6 proc.

„Gratulując wygranym, mam nadzieję, że kierownictwo PO w końcu przejrzy na oczy i podejmie honorowe decyzje” – skomentowała na Facebooku wyniki podkarpacka europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska.

W badaniu ogólnopolskim wybory wygrał PiS – 39,1 proc. PO zajęła drugie miejsce – 23,4 proc. Trzeci wynik zdobył Kukiz’15 – 9 proc. Na czwartym miejscu Nowoczesna – 7,1 proc.

Wyniki sondażu nie dają miejsca w Sejmie Zjednoczonej Lewicy, która zdobyła 6,6 proc. głosów (nie przekroczyła 8 proc. dla bloku). Do Sejmu wejdzie także PSL – 5,2 proc. KORWiN jest na granicy progu wyborczego – 4,9 proc. Partia Razem osiągnęła wynik 3,9 proc.

Podział mandatów w Sejmie na podstawie wyników sondażowych przedstawia się w następujący sposób: PiS – 242, PO – 133, Kukiz’15 – 44, Nowoczesna – 22, PSL – 18. To daje partii Jarosława Kaczyńskiego samodzielne rządy.

(kaw, wb)

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama