Zdjęcie: Materiały prasowe WSIiZ
Reklama

– Najmocniejsze momenty książki to sytuacje, które wydarzyły się naprawdę – mówi Magdalena Louis, autorka „Soni”, w której opisano wielokrotne gwałty na tytułowej bohaterce. O kulisach powstawania książki rzeszowska pisarka opowie 20 marca w klubie IQ przy WSIiZ w Rzeszowie.

– Trzy lata pracy i wiele tygodni oczekiwań na decyzję wydawnictwa, czy odważy się opublikować książkę podejmującą kontrowersyjny i „niewygodny” temat pedofilii – tak Magdalena Louis mówi o swojej najnowszej książce „Sonia”, która ukazała się 13 lutego nakładem Świat Książki.

Magdalena Louis opisuje historię rodziny Hamerów. To właśnie do niej należy 9-letnia Sonia, którą wielokrotnie gwałcono i stosowano wobec niej przemoc. Na jej codzienne piekło nikt nie reagował. Matka i siostra odwracały oczy i milkły.

Autorka nie rozlicza sprawców czynów pedofilskich, ale winą i karą obarcza najbliższych ofiar, wszystkich tych, którzy odwrócili oczy od krzywdzonych dzieci. To od nich zaczyna się największe zło.

O problemie odwracania oczu

Pisarka tworząc swoją najnowszą powieść czerpała z doświadczeń, które zdobyła podczas pracy dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. – Najmocniejsze momenty książki to sytuacje, które wydarzyły się naprawdę. Scena z wesela, po przeczytaniu, której wiele osób po prostu odkłada na chwilę „Sonię”, to nie jest fikcja literacka – twierdzi Magdalena Louis.

Dla Louis nie do końca było oczywistym napisać książkę, która w ostatnich miesiącach porusza tematy nieschodzące z pierwszych stron gazet. Długo wahała się, czy aby na pewno chce napisać książkę zaangażowaną społecznie.

– Kiedy zaczynałam konstruować bohaterów „Soni”, zarówno antagonistów, jak i protagonistów, nie mogłam się długo zdecydować, kto będzie narratorem tej historii, żeby przekazać najwyraźniej to, co chciałam, ostatecznie wypadki opisuje siostra ofiary przemocy seksualnej – wyjaśnia autorka.

–  Sama ofiara, jak i sprawcy, są prawie nieobecni i to też jest zabieg umyślny, ponieważ książka jest o tym problemie, który pali najmocniej, o problemie odwracania oczu i niereagowaniu – dodaje.

W Polsce statystyki są ubogie 

Louis zwraca także uwagę na to, jak działa pedofil, jak zrealizuje swoje potrzeby seksualne, dlatego rolą dorosłych jest chronić dzieci. Pisarka twierdzi, że niezbędną w tym zakresie jest potrzebna kampania społeczna, która ukaże skalę zjawiska.

– 80 procent przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci ma miejsce w jego otoczeniu, a sprawca jest dziecku znany. W USA 50 proc. mężczyzn skazanych za pedofilię, było żonatych. W Polsce statystyki są ubogie, mówi się, że molestowane jest co ósme dziecko, ale bardziej prawdopodobne jest to, że w Polsce po prostu takich przestępstw się nie zgłasza, ze wstydu, ze strachu, z przekonania, że system prawno-rodzinno-społeczny, pewnie im nie uwierzy – twierdzi Magdalena Louis.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jak powstawała „Sonia”, koniecznie musicie pojawić się 20 marca (środa) o godz. 17:00 w klubie IQ (ul. Sucharskiego 2, WSIiZ) na spotkaniu autorskim.

Kim jest Magdalena Louis?

Jest rodowitą rzeszowianką. Przez 26 lat mieszkała za granicą – w Wielkiej Brytanii i USA. W 2014 roku na stałe wróciła do kraju. Obecnie jest rzecznikiem prasowym Wyższej Szkoły Zarządzania i Informatyki, koordynatorem Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie, prowadzi swój autorski kurs „Warsztaty kreatywnego pisania” i jest stałą felietonistą magazynu VIP oraz podkarpackiego portalu Biznes i Styl.

W 2004 roku w ogólnopolskim konkursie „Pisz do Pilcha” jej opowiadanie pt. „Studnia” zostało wybrane spośród 3000 nadesłanych na konkurs i opublikowane w zbiorze pod tym samym tytułem. W 2010 roku pierwsza powieść obyczajowa „Ślady hamowania” Magdaleny Louis została wyróżniona w konkursie pod hasłem Świat Kobiety. Wydawnictwo Replika.

Rok później Louis wydała kolejną powieść „Pola”, którą czytelniczki Festiwalu Literatury w Siedlcach nagrodziły główną nagrodą  Na tym samym festiwalu w 2013 roku kolejna powieść pisarki „Kilka przypadków szczęśliwych” (wydawnictwo Prószyński i S-ka) zdobyła pierwszą nagrodę jury. Powieść ta została również nagrodzona „Złotym piórem” przez Związek Literatów Polskich.

Powieść „Zaginione” (wydawnictwo Świat Książki) miała swoją premierę w 2016 roku. 6 lutego 2018 roku światło dzienne ujrzała opowieść dokumentalna pt. „Chcę wierzyć w waszą niewinność” (wydawnictwo Prószyński i S-ka), która jest zbiorem reportaży literackich podsumowujący pracę dla angielskiego wymiaru sprawiedliwości, dla którego Louis pracowała kilka lat.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: