Wystarczą dwie godziny, żeby zobaczyć najciekawsze przykłady architektury rzeszowskiego modernizmu okresu międzywojennego. Pierwszy spacer już w sobotę, 6 listopada.
Szlak architektury rzeszowskiego modernizmu to projekt Pawła Krausa, historyka sztuki, krytyka i badacza architektury. Organizatorem jest Fundacja IKS.
– Podczas spacerów przeniesiemy się do międzywojennego Rzeszowa, miasta, które w ciągu kilkunastu lat doświadczyło istotnych przemian społecznych, gospodarczych i kulturowych – zapowiadają organizatorzy.
W latach 1918-1939 ludność miasta podwoiła się. W ramach inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego wzniesiono dwie duże fabryki. Powstawała infrastruktura gazowa, elektryczna, wodociągowa i kanalizacyjna. Rzeszów dołączył do ośrodków w Polsce i Europie, które odpowiedziały na ówczesne trendy modernizacyjne. To miało wpływ na urbanistykę i architekturę Rzeszowa.
W sąsiedztwie budynków o historyzującym wyglądzie, zaczęły powstawać obiekty diametralnie różne jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, charakterystykę wnętrz, wyposażenie, estetykę. Nowa architektura wpłynęła też na jakość życia i charakter jej użytkowników.
– Uczestnicy spaceru zobaczą budynki publiczne, na przykład Poczty Głównej, budynek przy ul. Asnyka 10, gdzie był hotel, budynki robotnicze, kamienice prywatne i czynszowe – opowiada Paweł Kraus.
Warto też zwrócić uwagę na wnętrza. – Na klatce schodowej kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 12 wciąż można zobaczyć zdobienia w postaci lastriko czy elementów kutych. W kamienicach przy ul. Asnyka 1 i Sobieskiego 7 też są zdobienia z lastriko – dodaje Kraus.