Trzy fabuły i dokument zaprezentuje w październiku Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps”. W programie m.in. „Najpiękniejszy chłopiec na świecie”.
Październik DKF „Klaps” rozpocznie od francuskiego melodramatu w reżyserii Emmanuela Moureta. „Dyskretny urok niebezpiecznych myśli” wyświetlony zostanie w najbliższy poniedziałek, 4 października.
Bohaterami filmu są Maxime i Daphne. Ten pierwszy przeżywa bolesne rozstanie, ta druga jest w trzecim miesiącu ciąży i próbuje odsapnąć. Gdy nieoczekiwanie spotykają się na urokliwej prowincji, natychmiast znajdują wspólny język.
– O miłości nikt nie potrafi mówić w sposób równie piękny co Francuzi – zachwalają film organizatorzy seansu.
Najpiękniejszy chłopiec Viscontiego
11 października DKF „Klaps” pokaże „Najpiękniejszego chłopca na świecie” w reżyserii Kristiny Lindstroem. To szwedzki film dokumentalny o Björnie Andresenie, odtwórcy roli Tadzia w „Śmierci w Wenecji”.
Historia Andresena zaczęła się w 1970 roku. To wtedy, jako 15-latek, otrzymał angaż u reżysera Luchina Viscontiego, który okrzyknął go „najpiękniejszym chłopcem na świecie”.
Kilka miesięcy później młody aktor wyjechał do Japonii, gdzie stał się pierwszą zachodnią gwiazdą pop.
Teraz Andresen walczy z uzależnieniami i wewnętrznymi demonami. Przydomek nadany przez Viscontiego przykleił się do niego na resztę życia i stał się jego przekleństwem.
– „Najpiękniejszy chłopiec na świecie” to intymny obraz osoby, która próbuje pogodzić się ze swoją przeszłością i odzyskać kontrolę nad życiem. Ukazuje również kulisy powstania legendarnego dzieła oraz odsłania struktury władzy w przemyśle filmowym – słyszymy od Adama Kusa z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.
Skóra na sprzedaż
W rzeszowskim klubie 18 października odbędzie się projekcja „Człowieka, który sprzedał swoją skórę” w reżyserii Kaouther Ben Hani, a 25 października – „Najlepszych lat” Gabriela Muccina.
„Najlepsze lata” to opowieść o trojgu przyjaciół, którzy poznają się podczas gwałtownych zamieszek ulicznych, jakie rozegrały się w latach 80. w Rzymie.
– Od niewinnej młodości aż po blaski i cienie dorosłego życia. Bohaterom filmu towarzyszymy przez czterdzieści lat. Śledzimy ich losy na tle politycznych zawirowań – zapowiada Adam Kus.
DKF „Klaps” działa przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. To przy ulicy Okrzei 7 w każdy poniedziałek o godz. 19:00 odbywają się seanse z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami.
Bilety do „Klapsa” dostępne są na dwie godziny przed projekcjami w kasie WDK-u. Pojedyncze wejściówki kosztują 10 zł, a karnety 30 zł.
(taz)
redakcja@rzeszow-news.pl