Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

„Nie potrzebujemy polityków i polityczek. Potrzebujemy Ciebie, Polsko” – tłumaczą organizatorzy ogólnopolskiego protestu „Deja Vu – Strajk Kobiet”, który odbędzie się w środę. Także w Rzeszowie. 

Kobiety znów wyjdą na ulice polskich miast po tym, jak 10 stycznia do kosza trafił projekt obywatelskiej ustawy „Ratujmy Kobiety”, zakładający liberalizację prawa aborcyjnego.

Projekt przepadł w dużej mierze z powodu postawy posłów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. 39 z nich nie wzięło udziału w głosowaniu nad skierowaniem projektu do komisji, by tam można było nad nim debatować. Jednocześnie PiS przepchnął projekt „Zatrzymaj aborcję”, zaostrzający prawo aborcyjne. 

Niedawne wydarzenia spowodowały, że kobiety znów będą protestować, tym razem pod hasłem „Deja Vu – Strajk Kobiet”. Protest odbędzie się w najbliższą środę 17 stycznia. 

Organizatorzy nie mogą uwierzyć, że kobiety obudziły się w Polsce, w której za nieodrzuceniem projektu „Ratujmy Kobiety” byli m.in. Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, czy Krystyna Pawłowicz, a dalej w Sejmie będzie procedowany projekt środowisk pro-life „Zatrzymaj Aborcję”.

Dlatego 17 stycznia środowiska prokobiece spotkają się na nowej odsłonie Strajku Kobiet, w różnych miastach w Polsce, również w Rzeszowie. 

„Nie potrzebujemy teraz opozycji i jej przeprosin, nie potrzebujemy polityków i polityczek, nie potrzebujemy tej medialno-politycznej papki, która doprowadziła nas do miejsca, w którym jesteśmy. Do piekła kobiet. Potrzebujemy Ciebie, Polsko” – napisali organizatorzy na Facebooku.

„A posłom i posłankom opozycji radzimy, żeby wykorzystali ten czas jako okazję do intensywnego milczenia w mediach, także społecznościowych oraz zastanowienia się nad tym, czy są gotowi zmierzyć się z hańbą ich macierzystych ugrupowań oraz kontrowersyjnym poglądem, że kobiety są ludźmi, wnosząc ponownie, jako poselski, odrzucony projekt „Ratujmy Kobiety” – dodają.

W rzeszowską odsłonę strajku włączyli się Ogólnopolski Strajk Kobiet Rzeszów, podkarpacki Komitet Obrony Demokracji, Podkarpacka Rada Programowa Kobiet, partia Razem oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Strajk w Rzeszowie rozpocznie się o godz. 17:00 na Rynku. Uczestnicy mogą wziąć ze sobą czerwoną różę, czerwony balonik, flagę Unii Europejskiej lub Polski.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama