Fot. Aleksandra Gorzelak – Nieduży / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Na zdjęciu Stanisław Kruczek

Stanisławowi Kruczkowi (Porozumienie), członkowi zarządu województwa podkarpackiego, odebrano nadzór nad służbą zdrowia w regionie – dowiedział się Rzeszów News.

Według naszych nieoficjalnych informacji, Kruczkowi odebrano nadzór nad służbą zdrowia we wtorek. Decyzję w tej sprawie podjął osobiście Władysław Ortyl (PiS), marszałek podkarpacki. Z naszych źródeł wynika, że między Kruczkiem a Ortylem doszło do starcia słownego, Kruczek miał być zmuszony do rezygnacji z nadzoru służby zdrowia.

Informacje o tym, że Stanisław Kruczek już nie odpowiada za służbę zdrowia w województwie potwierdził nam w środę Tomasz Leyko, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Jak ta decyzja jest oficjalnie tłumaczona? 

– W związku z trwającą pandemią, potrzebą bezpośredniej koordynacji działań związanych z zagrożeniem epidemiologicznym oraz niwelowaniem negatywnych skutków gospodarczych, a także z uwagi na nową strategię działań Covid-19, bezpośredni nadzór nad sprawami służby zdrowia w zarządzie województwa przejął marszałek Władysław Ortyl – twierdzi Tomasz Leyko.

Twierdzi też, że Władysław Ortyl „bardzo pozytywnie” ocenia pracę Stanisław Kruczka w zarządzie województwie. – Nie było i nie ma planów rekonstrukcji zarządu – zapewnia Leyko. 

Stanisław Kruczek, oprócz tego, że nadzorował służbę zdrowia, nadzoruje także kilka innych departamentów w urzędzie marszałkowskim: Społeczeństwa Informacyjnego, Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych Regionalnego Programu Operacyjnego, a także Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie.

– W związku z przesunięciem kompetencji nadzoru nad ochroną zdrowia nie można wykluczyć kolejnych zmian kompetencyjnych w zarządzie województwa – zapowiada tymczasem Tomasz Leyko. 

Stanisław Kruczek przekonuje, że odebrane mu nadzoru nad służbą zdrowia nie ma nic wspólnego z wojną „na górze” w urzędzie marszałkowskim. – To skrócenie decyzyjności. W związku z COVID-19 wiele projektów, które realizujemy, mają styczność z Unią Europejską i tak marszałek musi być w nie włączony – mówi nam Stanisław Kruczek.

– Nie ma przesilenia w zarządzie – zapewnia. 

Stanisław Kruczek w 5-osobowym zarządzie województwa jest reprezentantem Porozumienia Jarosława Gowina, jest szefem regionalnych struktur Porozumienia, niedawno został nim ponownie. „Gowinowcy” są w koalicji z PiS we władzach Podkarpacia. Drugim członkiem zarządu jest Anna Huk z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. 

Najważniejszą osobą w zarządzie jest marszałek Władysław Ortyl. Wicemarszałkami są: Piotr Pilch i Ewa Draus (oboje także są z PiS).

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama