Reklama

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie przeciwko mowie nienawiści. Nagrali film, który akcją sprzeciwu wobec fali internetowego „hejtu”.

[Not a valid template]

 

Projekt „Stop Mowie Nienawiści” uczniowie ALO zrealizowali wspólnie z Centrum Inicjatyw UNESCO we Wrocławiu oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Licealiści we wrześniu przyłączyli się do ogólnopolskiego projektu „Nienawiść. Jestem przeciw”.

– Z mową nienawiści, zwłaszcza z tzw. „hejtem” skierowanym do konkretnych osób, młodzież styka się najczęściej w Internecie. W opinii młodych ludzi, hejtowanie jest nieodłączną jego częścią, stąd też zadziwiająco rzadko reagują na obrażanie w sieci – wyjaśnia Katarzyna Kotlińska, koordynator klubu UNESCO w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie.

Brak reakcji na „hejt” – według pomysłodawców projektu „Stop Mowie Nienawiści” – wynika z poczucia, że byłaby to próba zamachu na wolność słowa, a także nie ma sensu walczyć z pojedynczym wpisem w sieci.

– Zasadniczym celem projektu jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na problem nasilającej się mowy nienawiści wobec siebie samych, a także na możliwości trwałego zwalczania tego zjawiska – tłumaczy Katarzyna Kotlińska.

Film, który powstał w ramach akcji przeciwko internetowemu „hejtowi”, przedstawia historię trzech młodych osób: uczennicy, artystki i chłopaka – amatora gier komputerowych. Każda z tych osób padła ofiarą internetowego hejtu, każda z nich przeżyła to okrucieństwo w odmienny sposób.

– „Hejt” nie jest tylko modnym wyrażeniem. To okrutne działanie, niosące za sobą szereg negatywnych konsekwencji, prowadzące nawet do samobójstwa ofiary „hejtowania” – twierdzi Kotlińska.

Pomysłodawcy filmu, apelują by reagować na „hejt”. Mowa nienawiści w Polsce jest przestępstwem. Mówią o tym artykuły 256 i 257 kodeksu karnego.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: