„Stop pedofilii w kościele”. W niedzielę w Rzeszowie akcja „Ręce precz od Dzieci”

Zdjęcie: Materiały organizatorów

– Pokaż swoją solidarność z osobami, które doznały niewyobrażalnych krzywd ze strony kościoła – tak podkarpackie struktury partii Razem zachęcają do udziału w akcji „Ręce precz od Dzieci”. W niedzielę (7 października) na rzeszowskim Rynku.

„Żądamy od państwa polskiego ochrony dzieci przed przemocą seksualną ze strony bezkarnych sprawców w sutannach!” – informują organizatorzy niedzielnej akcji „Ręce precz od Dzieci”.

I dodają: „Żądamy pociągnięcia do odpowiedzialności nie tylko samych sprawców, ale też ich przełożonych – biskupów, którzy latami kryją sprawców, oraz Kościoła katolickiego jako instytucji, która od dekad toleruje przestępcze działania swoich pracowników i konsekwentnie odmawia ujawniania danych księży-przestępców organom ścigania!”. 

Protest przeciwko „pedofilom w sutannach” odbędzie się na rzeszowskim Rynku. Początek o godz. 13:00. Akcja, organizowana przez podkarpackie struktury lewicowej partii Razem, jest wsparciem marszu, który przejdzie ulicami Warszawy 

Organizatorzy rzeszowskiego protestu zapowiadają, że ogłoszą listę żądań wobec władz państwowych oraz hierarchii kościelnej. Zostanie też odczytana wspólnie lista miast, miasteczek i wsi, w których duchowni molestują i molestowali dzieci. „Żeby pokazać skalę procederu” – tłumaczą organizatorzy akcji. 

„To dzięki Kościołowi katolickiemu jako instytucji uprzywilejowanej przez państwo, księża pedofile mają właściwie nieograniczony dostęp do ofiar – podczas lekcji religii, uczestnictwa w szkolnych radach pedagogicznych i spowiedzi zyskują dostęp do tajemnic i wrażliwej wiedzy o dzieciach i ich rodzinach (nawet o tych, które nie chodzą na religię)” – twierdzą organizatorzy protestu. 

„Przestępcy w sutannach wykorzystują autorytet nadany im przez Kościół i molestują dzieci na parafiach, a więc w miejscu pracy. Kościół musi wziąć na siebie odpowiedzialność za przestępstwa popełniane przez swoich pracowników i ukrywane przez ich zwierzchników!” – dodają działacze Razem.  

Ich zdaniem, „państwo polskie musi zrównać prawa Kościoła z prawami innych instytucji”. – Niemoralna „wyrozumiałość” kolejnych ekip rządzących Polską wobec nieprawidłowości i przestępstw dokonywanych przez duchownych musi się skończyć – uważa Razem.

„Pomóżcie nam przekonać sprawujących władzę, że polskie dzieci jako obywatelki i obywatele tego kraju zasługują na skuteczną ochronę i mają prawo do bezpiecznego dzieciństwa”. Razem twierdzi, że obecność na niedzielnym proteście w Rzeszowie „pomoże uratować kolejne dzieci przed przemocą”.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama