Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News
Reklama

Ponad 50 procent rzeszowskich nauczycieli przystąpiło do poniedziałkowego strajku w szkołach – to pierwsze dane, jakimi dysponuje Urząd Miasta w Rzeszowie.

W strajku, który rozpoczął się w poniedziałek, uczestniczy 69 placówek oświatowych na terenie Rzeszowa, czyli 78 procent wszystkich szkół i przedszkoli prowadzonych przez miasto. 

Spośród placówek, które przystąpiły do strajku, nie pracuje 52 proc. nauczycieli (dane na godz. 11:00). Do przedszkoli, szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych w poniedziałek na 31 tys. dzieci i uczniów przyszło zaledwie 1811 (5,8 proc.).

W rzeszowskich przedszkolach najwięcej nauczycieli strajkuje w przedszkolu nr 4. Tam na 9 nauczycieli tylko dyrektor nie strajkuje. Strajkuje także 8 na 12 pracowników administracji “czwórki”. W przedszkolu nr 9 na 15 nauczycieli do strajku przystąpiło 12. W przedszkolu nr 40 na 12 nauczycieli strajkuje 11, w przedszkolu nr 37 w strajku bierze udział 12 na 15 nauczycieli. 

W przypadku rzeszowskich podstawówek, najwięcej nauczycieli strajkuje w SP nr 16 (48 na 60), 21 (36 na 51), 18 (58 na 67), 29 (38 na 41). Z kolei w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 przy ulicy Krzyżanowskiego strajkuje 73 na 86 nauczycieli, w ZSP nr 7 na ulicy Budziwojskiej do strajku przystąpiło 40 nauczycieli na 47. 

W szkołach ponadpodstawowych, najwięcej nauczycieli do strajku przystąpiło w IX LO (43 na 47), Zespole Szkół Ekonomicznych (39 na 44) oraz w Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości na ulicy Miłocińskiej (14 na 16).

– Liczba strajkujących nauczycieli wzrośnie, bo niektórzy nauczyciele zaczynają pracę w późniejszych godzinach – wyjaśnia nam Adam Kunior, wicedyrektor wydziału edukacji Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Kolejne dane o liczbie strajkujących nauczycieli w Rzeszowie mają być znane po godz. 14:00. 

Strajk w Rzeszowie w liczbach: 

– Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Rzeszowie 

– 30 przedszkoli (dodatkowo 11 w Zespołach Szkolno-Przedszkolnych)

– 18 szkół podstawowych (dodatkowo 11 w Zespołach Szkolno-Przedszkolnych)

– 11 Zespołów Szkolno-Przedszkolnych

– 24 szkoły ponadgimnazjalne

– 4 placówki pozaszkolne

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

32 KOMENTARZE

 1. Jako nauczyciel też uważam, że Karta Nauczyciela jest reliktem PRL, że powinniśmy mieć umowy o pracę i 40h/tyg i ani h więcej. Proszę jednak pamięć, że ten sam rząd musiałby stworzyć warunki pracy każdemu n-li, który po godzinach przy tablicy spotykalby się z rodzicami, przygotowywal ćwiczenia (ksero, drukarki) i sprawdzał arkusze zadań. I ten sam rząd zapewne powiedziałby, że nie ma na to pieniędzy.

 2. Ale na pieniądze dla strażaków /lesniczych czy wolontariuszy za pilnowanie na egzaminach w szkołach to są? A na pierwsze dziecko? A 300pln na wyprawke? 500 dla pseudo wojst obrony terytorialnej? Itp… Możnaby mnożyć. To wszystko z budżetu? A pieniędzy na podwyżki brak? Po co obiecywac jak wg PiS unia to szmata? Ponieważ koryto większe, więc trzeba się dopchac i nachapac.

 3. Poczytaj dokładnie ile wynosi urlop n-la? 2 miesiące? Chyba ci się coś pomyliło wygugluj sobie Karte Nauczyciela i poczytaj. Notabene, zaproś uczniów szkół średnich do uczenia się w ferie i wakacje, a ja będę mogła brać urlop na żądanie w kwietniu, listopadzie czy nawet teraz.

 4. Dokładnie tak!! Biorąc pod uwagę nawet czas spędzony na przygotowywaniu się do lekcji plus czas spędzony w szkole, ich pobory są dużo lepsze niż nie jednych pracowników innych budżetowek.. W przeliczeniu na godzinę wcale nie wyjdzie tak mało.. Nauczyciele narzekają na to, że sami sobie muszą opłacić np. Studia podyplomowe, a inne grupy zawodowe to przepraszam co? Wszystko dostają za darmo? Chociażby inżynierowie, którzy płacą ogromne pieniądze za uprawnienia, za to, żeby później pracować w swojej branży.. Aktualnie nikt tego nie widzi, a mówi się tylko o tym, że wszyscy którzy nie popierają strajku, to nie znają się na temacie.. Prawda jest nieco inna

 5. “Twoja wyrocznia” – szkoda klawiatury, sposobem na takich ludzi jest ignorancja. On/Ona Sam/Sama pokazuje swój wysoki poziom kultury osobistej a co się z tym wiąże jak dobrze został/ została wychowana przez swoich rodziców. Na pewno są zadowoleni z siebie – pewnie nauczyciele WF – u

 6. Na wywiadówki chodzę wtedy jak jest wolna sala a w czasie dnia ich brak, po drugie który rodzic sobie może pozwolić aby przyjść na wywiadówkę o 13 stej? no chyba ze jest nauczcielem Jeżeli uważasz, że jest Ci tak źle to zapraszam do pracy na 3 zmiany lub pracy jako np. przedstawiciel dostępny dla klientów 20 h na dobę pod telefonem. I na sam koniec jeżeli jest Ci źle na Państwowym garnuszku to branża budowla szuka pracowników. Tam jak Ci nie będzie coś pasowało to powiedzą Ci do widzenia. A tu możesz siać swój TERRORYZM. I dla jasności ja Ci ani Twoim kolegą nie bronię upominać się o swoje tylko proszę nie rób tego kosztem moim i moich dzieci. Bo czy ja Ci robie na złość jak mam gorszy dzień w pracy lub zadam podwyżki?

 7. Jeśli jesteś rodzicem to zastanów się o jakiej porze dzwonisz do wychowawcy i na która najczęściej chodzisz na wywiadówki ???? O jakiej porze ma ocenić nauczyciel sprawdzian napisany przez Twoje dziecko? Kiedy pytasz wychowawcę o swoje dziecko to jak myślisz kiedy on ma przeanalizować oceny zachowanie swoich uczniów ?
  Jeśli uważasz ze nauczyciele maja ferie i wakacje to przekonaj swojego nastolatka żeby przyszedł do szkoły w tym czasie a jeśli myślisz ze nie ma w szkole atrakcji to już miej pretensje do MEN w szkole nie ma pieniędzy na kredę pisaki papier a co dopiero inne …

 8. Ty “gość z Rzeszowa ” nie bądź taki kozak na forum ,żebyś to szmata w pysk zaraz nie dostał. Szmaciarz dostanie szmatą.

 9. Fejsbukiem posługują się trolle sponsorowane przez psiarnię, pardon – PiSiarnię z partii PiS, zbiorowisko jednej wielkiej partyjnej, komunistycznej szczujni. TFU!!!

 10. Troll z P O czy nauczyciel ? A prawda jest taka że nikt Was nie popiera albo mniejszość a nie mówi się o tym publicznie bo ludzie mają dzieci w przedszkolu oraz w szkole I boja się odwetu na swoich

 11. Nikt tego w prost nie powie, bo nie przystoi. Nauczyciele zarabiają odpowiednio do stażu i do czasu pracy. To absurdalne, że strajkują. Niech za te same pieniądze pracują 40 godzin w tygodniu oraz w soboty i niedziele, a także święta wtedy będą mieli prawo mówić, że za mało zarabiają. Spotkałem się z opinią w mediach, że nauczyciele biorą pracę do domu, to normalne.
  Nauczyciele zarabiają więcej, niż zwykli Polacy na pełnym etacie to oburzające, że strajkują. To podłe z ich strony, że paraliżują pracę innym i nie wywiązują się ze swojego szkolnego obowiązku. To karygodne! Powinni natychmiast przestać.

 12. Jeszcze to dwumiesięczne wolne powinni im skrócić o połowę i szkoły powinny być czynne co najmniej jak przedszkola -da się ?!

 13. Kaczyński mówił o dopłatach z przyszłych dotacji unijnych a nie świadczeń z budżetu Państwa (jak widać większość się nabrała na program krowa+ i bezrozumnie powtarza)…
  Jak się nie odróżnia tak podstawowych rzeczy to szkoda zabierać głos w sprawach merytorycznych.

 14. Fejsbookiem już chyba się wiesć rozniosła że trzeba będzie strajk odrobić na wakacjach i Ci nauczyciele co mieli zaplanowane wyjazdy w lipcu zaczynają robić za łamistrajki.

  Pormakowowali a tu szach i mat i macie o połowe mniej wolnego. Ale to musiało zaboleć?

 15. Banda nierobów, zapraszam do pracy min 160h w miesiącu z 26 dniami urlopu w roku. Wtedy może poczują co to jest praca.

  Strajk można poprzeć tylko ze względów politycznych, gdyż w pewien sposób destabilizują to pisowskie pseudo państwo

 16. PiS, partia której skrót oznacza Pedofile i Szmaty, próbuje odpalić swoich trolli, na próżno. Społeczeństwo popiera ten strajk, a szeregowi członkowie nieSolidarności wbrew radnemu PiS z okręgu nr 10 dołączają się.

  TAK TRZYMAĆ!!

 17. W Wenezueli ludzie zarabiali po 2000 dolarów/mięs, a dzisiaj? Nie wystarczy wypłaty na wyjście do maka. Takie są właśnie skutki socjalnego modelu państwa.

 18. Najlepiej to niech wszyscy zaczną strajkować, nawet posłowie bo przecież każdy mało zarabia i każdy chce więcej i więcej. Niech cała Polska strajkuje 24/7/365 a kraj ustawi się w kolejce do pierwszego miejsca jako najbardziej zadłużony. Nie ma nic za darmo za wszystkie podwyżki nie zapłacimy my tylko nasze dzieci i wnuki jak to było już za Gierka.

 19. W tv przed chwilą przedstawiciel kuratorium powiedział że nauczyciele w wakacje nie będa mieli urlopu bo najważniejszy jest program nauczania i każdy dień strajku trzeba będzie odpracować w WAKACJE!

  Czyli nie dość że nie dostaną wypłaty za kwiecień to jeszcze zabiorą im urlop.

 20. Trwa ogólnopolski strajk nauczycieli, na którym cierpią przede wszystkim uczniowie. Pod znakiem zapytania stoi przeprowadzenie zbliżających się egzaminów. Ale zaraz, zaraz… Nie tylko uczniowie są niezadowoleni – strajkujący nauczyciele z Torunia także biją na alarm. “Każą nam siedzieć osiem godzin w szkole” – skarżą się. Chcą… strajkować zgodnie z planem lekcji.

 21. Tylko dzięki strajkom w oświacie wiemy że nauczyciele to największa grupa uprzywilejowana w budżetówce która najmniej pracuje najmniej.Bo tzw pensum to 18 godz/tydzień przy tablicy to najmniej wg OECD w całej Europie.Do tego ponad 2 miesiące wakacji, ferie zimowe i po 5 lata urlop roczny płatny na podratowanie zdrowia, dodatki mieszkaniowe i inne dodatki.Zlikwidować karte nauczyciela bo to relikt PRL i umowy cywilni-prawne i pensum podnieść do średniej europejskiej a to 26 godz tygodniowo wtedy będa zarabiac zdecydowanie powyżej średniej krajowej

Comments are closed.