Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej namierzył obywatela Ukrainy, który w 2009 r. chciał przemycić w papierze toaletowym ok. 200 tys. paczek papierosów. Na granicy porzucił towar i się oddalił, a potem zmienił nazwisko i liczył, że po latach uniknie kary – powiedział w piątek PAP por. Piotr Zakielarz z BiOSG.
Por. Zakielarz, rzecznik BiOSG poinformował, że do próby przemytu doszło w maju 2009 r. w Medyce. Ukraiński kierowca ciężarówki przewożący rzekomo transport papieru toaletowego, gdy był już po odprawie paszportowej i czekał w wyznaczonym miejscu na kontrolę towaru, zostawił samochód i opuścił teren przejścia granicznego.
– Po sprawdzeniu ładunku pozostawionej ciężarówki okazało się, że w naczepie, oprócz papieru toaletowego, jest prawie 200 tys. paczek nielegalnych papierosów – przekazał por. Zakielarz.
Zmienił nazwisko – i tak wpadł
Dodał, że mężczyzna w swoim kraju zmienił nazwisko, ale funkcjonariusze BiOSG nie dawali za wygraną i cały czas go poszukiwali. W końcu dzięki pomocy prokuratury generalnej Ukrainy ustalili jego aktualne dane.
– Cudzoziemiec wpadł w ręce śledczych podczas kontroli na przejściu granicznym w Korczowej. Był zaskoczony. Liczył, że z nowymi danymi i po wielu latach od próby przemytu sprawa jest zamknięta – wyjawił rzecznik BiOSG.
Zarzuty dla Ukraińca
Ukrainiec usłyszał zarzuty i przyznał się do próby przemytu. Sąd Rejonowy w Przemyślu wymierzył mu karę 5 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 7,5 tys. złotych grzywny. Zasądził też podanie wyroku do publicznej wiadomości, przepadek papierosów i ciężarówki oraz opłacenie kosztów sądowych.
(AM / PAP)
Czytaj więcej:
Cudzoziemcy wydaleni z Polski przez podkarpacką Straż Graniczną. Jeden miał na koncie zabójstwo






![Gigantyczny pożar i katastrofa samolotu przy granicy z Podkarpaciem. Trwa walka z żywiołem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-roztocze-218x150.jpg)


![Wielki pożar lasu na Podkarpaciu. W akcji gaśniczej pomógł dron [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-cewkow-3-218x150.jpg)


![Rzeszowskie Juwenalia wystartowały. Barwny korowód studentów przejął miasto [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/juwenalia-korowod-2026-15-218x150.jpg)


![PCLA już ma krzesełka. Barwy biało-czerwone [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/Fotoram.io_-2-218x150.jpg)
![Pierwsze takie lądowisko w Polsce powstaje w Rzeszowie. Black Hawki wylądują przy szpitalu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/ladowisko-szpital-rzeszow0-218x150.jpg)
![Kryzys na budowie S19 na Podkarpaciu. GDDKiA zrywa umowę z Mostostalem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/s19-domaradz-iskrzynia-krosno-gddkia-218x150.jpg)
![Oczyszczalnia ścieków i stacja uzdatniania wody za ponad 44 mln zł. Wielka inwestycja pod Rzeszowem [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/oczyszczalnia-sciekow-krasne-218x150.jpg)











![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)





![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)








![PCLA już ma krzesełka. Barwy biało-czerwone [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/Fotoram.io_-2-324x235.jpg)