Studenci PRz marzą o podboju kosmosu. Zbudowali rakietę i to jest pierwsza ich konstrukcja. Czekają na testy.
Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Wygląda niepozornie. Ma 155 cm wysokości, 6,3 cm średnicy i właśnie zaliczyła pierwszą oficjalną prezentację. Zaprojektowali ją i wykonali studenci Koła Naukowego Kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej. Budowa trwała prawie cztery miesiące, pracowało nad nią 12 osób.
To nie jest skomplikowana konstrukcja. Została wykonana z laminatu włókna szklanego. – Będziemy na niej testować rozwiązania, które w przyszłości wykorzystamy do budowy bardziej zaawansowanej rakiety – mówi Piotr Kruglej, student pierwszego roku chemii oraz czwartego roku zarządzania.
Została zaprojektowana do lotów poddźwiękowych na niskich pułapach. Ale wystarczy odkręcić kilka śrubek, zmienić silnik na mocniejszy i rakieta osiągnie prędkość naddźwiękową, i pułap ok. 4 km. Na razie jednak daleko nie poleci.
– W wersji poddźwiękowej silnik pomieści 4 kg paliwa rakietowego. Może wznieść się na wysokość ok. 700 metrów z prędkością ok 600 km/na godzinę – tłumaczy Filip Podwyszyński, student trzeciego roku lotnictwa.
– Na odpowiednej wysokości, gdy silnik przestaje pracować rakieta się rozdziela, otwierają się spadochrony i obie części lądują na ziemi – dodaje Piotr Kruglej.
Studenci chcą przetestować rakietę na poligonie w Drawsku Pomorskim. Najwcześniej będzie to możliwe na przełomie września i października.
Ich rakieta nie ma jeszcze nazwy. – Zostawiamy to dla sponsorów – mówi Piotr Kruglej. Bo studenci potrzebują pieniędzy. W pierwszą rakietę zainwestowali swoje oszczędności, ale zamierzają rozwijać swój projekt. Chcą zbudować większą rakietę i napędzaną silnikiem na paliwo hybrydowe.
Marzy im się też udział w największych na świecie zawodach inżynierii rakietowej Spaceport America Cup.
Studenci PRz zaprezentowali swoją pierwszą rakietę podczas Space Day, którą 26 maja z okazji Światowego Dnia Kosmosu zorganizowało Podkarpackie Centrum Innowacji w Rzeszowie.
(la)
redakcja@rzeszow-news.pl