Innowacyjny pomysł przyspieszający wsiadanie pasażerów do samolotów znalazł się w finale światowego konkursu Airbus Fly Your Ideas. To dzieło studentów Politechniki Rzeszowskiej.
[Not a valid template]
Adrian Chudy i Paweł Dyrda, studenci III roku lotnictwa i kosmonautyki o specjalności pilotaż samolotowy, nad projektem Semi-automatic Express Boarding System pracowali pół roku. Pomagała im studiująca na London School of Economics Monika Matyja.
Studenci stworzyli drużynę Dream Team, która wzięła udział w odbywającym się co dwa lata największym na świecie konkursie lotniczym dla studentów Airbus Fly Your Ideas. Konkursowi patronuje UNESCO.
Jako pierwsi w Polsce
W tym roku do rywalizacji przystąpiło 518 drużyn z całego świata. Konkurs rozpoczął się w sierpniu ub. r., a na początku stycznia br. ekipa Dream Team została wybrana jako jedna ze 100 do rundy drugiej.
Przed drużyną postawiono zadanie napisania raportu zawierającego 5000 słów i opisującego przebieg badań nad projektem oraz stworzenia 2-minutowego filmu, prezentującego w kreatywny sposób drużynę i ich innowacyjny pomysł – przyspieszenie wsiadania pasażerów do samolotów.
Na czym ta innowacyjność dokładnie polega? Tego studenci nie mogą jeszcze zdradzać z powodu trwającego procesu ochrony własności intelektualnej.
– Mogę tylko dodać, że przy niewielkich zmianach w infrastrukturze lotniskowej i zastosowaniu algorytmu zajmowania miejsc udało się podczas testów skrócić czas wejścia na pokład o 40 proc. – mówi Adrian Chudy.
Dla linii lotniczych każda minuta spędzona na lotnisku jest bardzo cenna. Im samolot krócej stoi na płycie, tym więcej jest w stanie wykonać operacji lotniczych.
Rzeszowscy studenci, jako jedyni z Polski, dotarli do finału konkursu w kategorii „Najlepsze wideo”. – Jeszcze nigdy w historii Airbus FYI studenci z Polski nie zaszli tak daleko – podkreśla Adrian Chudy.
Głosowanie do 17 maja
Osiem wybranych przez komisję drużyn walczy o głosy internautów, a ta która zdobędzie ich najwięcej do 17 maja otrzyma zaszczytny tytuł zwycięzcy. Nagrodami dla zwycięskiej drużyny są kamery GoPro.
– Bardzo cieszy nas fakt bycia docenionym. Od początku prac nad projektem chcieliśmy, by był on jak najbardziej dostosowany do wymagań przemysłu lotniczego i praktyczny w zastosowaniu – mówi Paweł Dyrda.
Monika Matyja mówi, że bez względu na to, jakie będzie rozstrzygnięcie konkursu, to był on dla niej wielką przygodą i na pewno nie zakończy praca nad dalszym rozwojem projektu.
– Już mamy głowy pełne nowych pomysłów i działań, które musimy podjąć, aby wprowadzić nasze rozwiązania w życie – mówi studentka.
Autorzy projektu potrzebują teraz głosów internautów, by wygrać w konkursie. Film możecie zobaczyć TUTAJ. Tam też odbywa się głosowanie.
Studenci podczas pracy w konkursie byli wspieranie przez swojego opiekuna naukowego dr. Piotra Grzybowski z Katedry Awioniki i Sterowania PRz.
redakcja@rzeszow-news.pl