Masz pomysł, jak stworzyć inteligentne miasto z wykorzystaniem nowoczesnej technologii beacon?! Weź udział w konkursie organizowanym przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Beacony to niewielkie nadajniki, mikrokomputery, wykorzystujące technologię Bluetooth Low Energy do komunikowania się ze smartfonem. W Polsce ta technologia dopiero raczkuje. Pierwsze wdrożenia doceniono w Warszawie. Pora na Podkarpacie, gdzie studenci mogą  pomóc zbudować inteligentne miasto z wykorzystaniem beaconów.

– Beacony mogą rozwiązywać konkretne problemy, ułatwiając załatwianie codziennych spraw. Jedyne ograniczenie to wyobraźnia – podkreśla Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ w Rzeszowie. – Postanowiliśmy zapytać studentów informatyki i kierunków pokrewnych, w jaki sposób wykorzystaliby beacony, aby ułatwić życie ludziom w najbliższym otoczeniu. Internet już dziś zmienia naszą rzeczywistość, a właśnie ci studenci są katalizatorami tych zmian.

Konkurs na najbardziej kreatywny i realny do wdrożenia pomysł, zorganizowany dla studentów  wszystkich uczelni, zostanie nagrodzony zestawem Developer Preview Kit 3 Bluetooth Low Energy Beacons polskiej marki Estimote Inc., który umożliwi przetestowanie pomysłu w praktyce.

– Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wejść na stronę www.formularz.wsiz.pl/beacon i odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Projekty nie przekraczające 2000 znaków należy nadsyłać do 15 marca – zachęca Urszula Pasieczna.

Innowacyjny przewodnik

Beacony umożliwiają precyzyjną lokalizację tam, gdzie np. GPS nie byłby wystarczająco dokładny lub nie miał zasięgu np. wewnątrz pomieszczeń.

Czujniki, które mogą być umieszczone w dowolnym miejscu, np. obok drzwi wejściowych, w komunikacji i przestrzeni miejskiej, zaczynają nadawać drobne sygnały radiowe odbierane i interpretowane przez kompatybilną aplikację na smartfonie, która może je odpowiednio „odczytać”. Kiedy znajdziemy się w ich pobliżu, mogą wysyłać określone komunikaty lub aktywować rozmaite funkcje w używanym telefonie.

– Wyobraźmy sobie człowieka, który idzie ul. 3 Maja w Rzeszowie. Na jego smartfonie pojawia się komunikat o tym, że za 10 minut w kafejce obok z pieca wyjadą świeże pączki, a sklep odzieżowy naprzeciwko tylko dziś oferuje markowe koszule 20 proc. taniej. Gdy wejdzie do urzędu smartfon podpowie, gdzie dokładnie się udać, by załatwić sprawę – mówi Lucjan Hajder, dyrektor ds. informatyki WSIiZ.

– Beacon uchroni nas np. przed gubieniem wartościowych rzeczy i zapominaniem, gdzie zaparkowaliśmy samochód. Potrzebną informację dostaniemy na urządzenie mobilne. Tak dzięki beaconom wkrótce będzie wyglądać nasze życie.

Myślące miasto

Beacony wykorzystuje się też w spersonalizowanych ofertach i promocjach itp. oraz jako pomoc w nawigacji. Przyszłością nadajników są „inteligentne miasta”. Beacony staną się użyteczną technologią, która ułatwi nasze życie.

Pierwszym polskim miastem, które uwierzyło w beacony jest Warszawa. Stolica otrzymała  międzynarodowe wyróżnienie i nagrodę 1 mln euro na dalsze wdrożenie. Projekt o nazwie „Wirtualna Warszawa” zakłada opracowanie systemu informacji miejskiej w oparciu o niezależną sieć połączeń w ramach Internetu rzeczy, wykorzystującego mikronawigację w komunikacji miejskiej i budynkach.

– Komunikacja miejska, optymalizacja infrastruktury, bezpieczeństwo i komfort mieszkańców,  digitalizacja i udostępnianie zasobów kultury to tylko niektóre przykłady wykorzystania tej coraz popularniejszej na świecie technologii – dodaje Lucjan Hajder.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama