Zdjęcie: Materiały prywatne

Porządny regał i komputer to marzenie filozofa. Dziwne? Może, ale prawdziwe. Bartłomiej Krzych, student Uniwersytetu Rzeszowski, bierze udział w konkursie „Stypendium z wyboru”. 26-latek potrzebuje Waszego wsparcia.

Jedni marzą o tym, aby zdobyć „Dach Świata”, inni by swobodnie… filozofować. Chociaż pozornie wydaje się, że te dwie rzeczy nic nie łączy, to jednak Sylwia Bajek i Bartłomiej Krzych wytyczają sobie nowe, ambitne cele, które chcą realizować.

Jednak, aby ich marzenia zostały spełnione potrzebują oni pomocy innych osób. Sylwia fundusze na wyprawę życia zbiera poprzez platformę croufundingową „Polak Potrafi”. O jej planach na podbój Mount Everestu pisaliśmy TUTAJ

Natomiast 26-letni Bartłomiej Krzych, student filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego,  postanowił pieniądze na realizację swoich celów wygrać w V edycji konkursu „Stypendium z wyboru”, który jest ogólnopolskim programem stypendialnym, pomagającym zrealizować zawodowe i edukacyjne marzenia studentów i absolwentów.

O czym w takim razie marzy filozof? O nowym komputerze, bo ten, na którym obecnie pracuje ma przeszło 10 lat i pamięta jeszcze czasy, kiedy Bartłomiej chodził do technikum, oraz o porządnym regale na książki, by te w końcu mogły znaleźć swoje właściwe miejsce w domu.

Dla  młodego filozofa, który całkowicie poświecił się pracy naukowej,  te dwa elementy – komputer i mnóstwo książek – to podstawowe narzędzia pracy.

– Jestem jeszcze studentem. Na wiele rzeczy nie mogę sobie pozwolić, a nauka, której poświeciłem się całkowicie, nie jest dochodowym zajęciem, chociaż wymaga ode mnie ogromnych nakładów pracy – mówi Bartłomiej Krzych.

– W filozofii nie chodzi o to, żeby tylko przeczytać książkę, napisać, co o niej myślę i wciąż „odgrzewać stare kotlety”. Jeśli chce się dołożyć jakąś nową cegiełkę do tego, co już jest, trzeba się dobrze zastanowić, skonfrontować poglądy różnych filozofów… To naprawdę niełatwe – dodaje.

Bartłomiej o konkursie „Stypendium z wyboru” dowiedział się przypadkiem, przeglądając strony internetowe. – Doszedłem do wniosku, że taki konkurs to kolejna szansa na to, żeby się rozwijać. Ekscytująca jest też rywalizacja –  mówi Bartłomiej.

Młody naukowiec przekonuje również, że filozofów warto wspierać, bo to właśnie oni  nadają inny kształt naszej cywilizacji. – Filozofia to taka teoretyczna ostoja ludzkości – mów nieco górnolotnie Bartłomiej.

Warto też podkreślić, że 26-latek bardzo poważnie traktuje swoją pracę naukową. Pomimo tego, iż jest dopiero na 3. roku studiów na swoim koncie ma już wiele publikacji i konferencji naukowych, studia we Francji i Włoszech.

Bartłomiej jest również stypendystą ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz laureatem Studenckiego Nobla w kategorii „nauki humanistyczne i sztuka”. Jeśli chcecie, aby swoją prace wykonywał on „bez duszy na ramieniu”, nieustanie martwiąc się, że jego komputer ciągle się zacina. możecie go wesprzeć swoimi głosami.

Wystarczy wejść na stronę stypendium wyboru (link TUTAJ) i zagłosować na jego projekt jeszcze do 5 grudnia. Wśród osób wspierających marzenia młodych ludzi zostaną rozlosowane trzy tablety oraz zostaną im przesłane spersonalizowane oferty pracy.

– Mam szansę, aby wygrać, ponieważ znajduję się w ścisłej czołówce. O tym, czy to się uda może zaważyć nawet jeden głos, dlatego wciąż o nie proszę – mówi Bartłomiej.

O tym, czy młodemu filozofowi udało się wygrać 2 tys. zł na zrealizowanie marzenia dowiemy się 21 grudnia.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama