Zdjęcie: Tadeusz Poźniak / Materiały prasowe
Reklama

Sylwester w teatrze? Czemu nie. Rzeszowski Teatr Przemieście zaprasza na spektakl „Święto”. 

Spektakl „Święto” według prozy Wiesława Myśliwskiego będzie można zobaczyć 31 grudnia o godz. 18:00. Podczas sylwestrowej teatralnej uczty nie zabraknie lampki szampana i toastu z aktorami. Koszt 60 zł od osoby. Bilety można rezerwować dzwoniąc na numer: 667 714 730. Uwaga, liczba miejsc ograniczona. 
 
Bohater spektaklu „Święto” to człowiek pogubiony, miotający się między kochankami, rodzicami tradycjonalistami i księdzem. Każdy chce wrzucić na jego plecy bagaż własnych oczekiwań, ale w nim tkwi mały chłopiec, który, choć pragnie akceptacji i miłości, to jednak nie potrafi, nie chce tego bagażu dźwigać. Frustrację znieczula alkoholem. Kradzione jabłka z parafialnego sadu naznaczyły go grzechem na całe życie, niczym kęs biblijnego jabłka z rajskiego drzewa.
 
To spektakl rozciągnięty w czasie i przestrzeni. Sztuka zderza ze sobą świat zdesakralizowany i święty, czas zabawy i modlitwy, a także pokazuje „biednego” człowieka i jego skomplikowaną naturę, sprzeczności, namiętności, które rozsadzają go od wewnątrz.
 
Nasz bohater zmaga się z własną pamięcią, przywołuje z przeszłości kolejne osoby i zdarzenia, stawia pytania o sens życiowych wyborów. Fragmenty z powieści „Kamień na kamieniu” wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego stały się podstawą do rozważań o miłości, przemijaniu, śmierci, Bogu i człowieku.
 
Spektakl „Święto” został nagrodzony Złotym Rogiem Myśliwskim Króla Jana na 34. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu-Zdroju (2013), a także nagrodą „Srebrna misa borowiny” za reżyserię dla Anety Adamskiej oraz Grand Prix na 14. Festiwalu Teatralnym „Garderoba Białołęki” w Warszawie (2012). Wyróżniony też w plebiscycie krytyków teatralnych miesięcznika „Teatr” nagrodą „Najlepsza, Najlepszy, Najlepsi w sezonie 2012/2013” w kategorii spektakl offowy.
 

Za reżyserię spektaklu odpowiada Aneta Adamska. Na scenie wystąpią: Aneta Adamska, Monika Adamiec, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Iwona Błądzińska, Paweł Sroka, Maciej Szukała. 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama