Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W piątek (11 listopada) w Rzeszowie uroczystości odbędą się na placu Wolności przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. 

Na rzeszowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości zapraszają wojewoda podkarpacki, marszałek podkarpacki, prezydent Rzeszowa i dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Święto rozpocznie się o godz. 10:00 mszą świętą w kościele farnym. 

Po nabożeństwie jego uczestnicy przejdą na plac Wolności, gdzie przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego o godz. 11:15 rozpoczną się główne uroczystości.

W programie: złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Rzeszów, hymn i podniesienie flagi państwowej, wystąpienia wojewody, marszałka i prezydenta Rzeszowa, apel pamięci i salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek kwiatów, pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Obchody zakończy defilada wojskowa. Ponadto o godz. 13:00 w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie przy ulicy Grunwaldzkiej rozpocznie się uroczystość nadania Sali Kolumnowej urzędu imienia Ojców Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości

To dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej

W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. 

Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.

10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim.

Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama