Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

W sobotę (30 września) swoje święto obchodzić będzie Wojsko Obrony Terytorialnej, w niedzielę (1 października) Festiwal Biegowy Pratt&Whitney. Część rzeszowskich ulic będzie czasowo lub całkowicie zamknięta dla ruchu. 

Pierwsze utrudnienia w ruchu zaczną się już w piątek (29 września), gdy terytorialsi będą się przygotowywać do sobotnich uroczystości – obchodów 6-lecia Wojsk Obrony Terytorialnej. Od 20:00 do 23:00 zamknięte dla ruchu będą ulice: Reformacka (do Langiewicza), Hoffmanowej, Mochnackiego, Cieplińskiego, Sondeja, Jałowego i Pułaskiego.

W sobotę, od 11:30 do 14:00, w trakcie głównych uroczystości na al. Cieplińskiego, ponownie zablokowane zostaną wspomniane ulice oraz dodatkowo od 8:00 do 18:00 ulica Sobieskiego – od ronda Sokoła do Urzędu Wojewódzkiego. Od 13:30 do 18:00 w ogrodach bernardyńskich będzie piknik, a przy urzędzie pokaz sprzętu służb mundurowych. 

W sobotę defilada wojskowa 

Święto terytorialsów rozpocznie się o godz. 11:00 mszą świętą w kościele garnizonowym przy ul. Reformackiej. Uroczysty apel na al. Cieplińskiego zaplanowano na 12:30. Wojskową asystę honorową wystawi 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. Pozostałe brygady OT wystąpią z pododdziałami honorowymi i pocztami sztandarowymi.

Uroczyste obchody na alei Cieplińskiego zakończą się defiladą, która przejdzie ulicami Rzeszowa. Będzie można zobaczyć sprzęt żołnierzy WOT i Sił Zbrojnych RP: czołgi Abrams i Leopardy, armatohaubice KRAB i K9, samobieżne moździerze RAK, Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak czy też zestawy przeciwlotnicze Hibneryt.

Uroczystość uświetni występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Po apelu w ogrodach bernardyńskich i przed Urzędem Wojewódzkim zaplanowano pokaz sprzętu wojskowego, zaprezentowane zostaną inne rodzaje służb mundurowych oraz piknik wojskowy, w którym weźmie udział WOT, 21. BSP, CWCR, straż graniczna, Służba Więzienna, policja, straż pożarna, IPN oraz Lasy Państwowe.

Nie zabraknie muzyki, a w punktach promocyjno-informacyjnych żołnierze opowiedzą o służbie w WOT oraz jak wstąpić w ich szeregi. Dla najmłodszych w specjalnej strefie znajdą się: dmuchany plac zabaw, zjeżdżalnie (duże zoo), eurobungee, fotobudka. Odbędą się zabawy z nagrodami. Każdy będzie mógł poczęstować się watą cukrową i popcornem.

Animatorzy nałożą kamuflaż wszystkim chętnym, którzy przyjdą na piknik. Nie zabraknie też wojskowej grochówki. 

W niedzielę Festiwal Biegowy

Z kolei w niedzielę, 1 października, o godz. 9:00 rozpocznie się Festiwal Biegowy Pratt&Whitney Rzeszów. Od godz. 5:00 do 15:00 całkowicie zamknięta dla ruchu zostanie al. Kopisto, a od 11:30 do 14:30 al. Rejtana – od al. Powstańców Warszawy do Kustronia.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama