Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Pomnik ma stanąć w Parku Papieskim. Trwa szukanie firmy, która zajmie się odlaniem monumentu z brązu i montażem rzeźby.

Od kilku lat mówi się o tym, by w Parku Papieskim u zbiegu alei Armii Krajowej i Sikorskiego postawić pomnik św. Jana Pawła II. Obecnie w parku, powstałym w 2015 roku, w jego centralnej części znajduje się obelisk z twarzą Ojca Świętego. 

O budowę pomnika Jana Pawła II stara się stowarzyszenie “Lumen et spes”. To oni zapłacili za ostateczny projekt pomnika i miniaturowy odlew gipsowy. W sumie wydali na to 5 tys. zł. “Lumen et spes” w 2017 r. ogłosiło nawet konkurs na wyłonienie wykonawcy koncepcji pomnika. Niewiele z tego wyszło. Zgłoszone propozycje wymagały zbyt  dużych poprawek. 

Ostatecznie temat przejęło miasto i zleciło wykonanie projektu pomnika Eliaszowi Dyrowowi, absolwentowi Wydziału Architektury Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego projekt był już gotowy w marcu 2019 roku, ale także wymagał poprawek. Ich nanoszenie trwało do końca ubiegłorocznych wakacji.

Dopiero wtedy, pod koniec sierpnia 2019 r., Rada Miasta zgodziła się, by w budżecie miasta zapisać 550 tys. zł na wykonanie i montaż rzeźby Jana Pawła II. Pomnik w Parku Papieskim miał stanąć do końca ub. r. Tego planu nie udało się jednak zrealizować. Przetarg na montaż i odlew pomnika ogłoszono dopiero w miniony czwartek (26 marca). 

– Oferty można składać do 15 kwietnia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pomnik powinien w parku stanąć pod koniec czerwca br. – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

 

W tej chwili trudno powiedzieć, czy pomnik zostanie oficjalnie odsłonięty podczas specjalnych uroczystości. To zależy od tego, w jakim kierunku będzie rozwijać się epidemia koronawirusa w Polsce. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Postać św. Jana Pawła II ma być odlana z brązu w skali 1:1 z modelu gipsowego o wysokości 2,8 metra. Miasto za wykonanie modelu zapłaciło 150 tys. zł. Papieża uwieczniono w pozycji siedzącej – ma „usiąść” na jasnoszarym tronie z granitu o wysokości 1,6 m – z jedną rękę uniesioną w geście błogosławieństwa, z drugą trzymającą Pismo Święte. 

Tron, wraz siedzącym na nim Janem Pawłem II ubranym w strój liturgiczny, zostanie umieszczony na granitowym podeście o wymiarach 60 cm wysokości i 5,8 m długości. Całość będzie przyozdobiona pnączem 100 róż z listkami wykonanymi ze stali w kolorze grafitowym. 

Pomnik stanie w centralnej części parku, w miejscu istniejącego obelisku Jana Pawła II, który zostanie zdemontowany. Miasto planuje wydać na odlew i montaż rzeźby Jana Pawła II w Parku Papieskim około 250 tys. zł. 

Oprócz obelisku z podobizną Jana Pawła II w Rzeszowie jest jeszcze pięć pomników papieża Polaka: przed kościołem Chrystusa Króla przy ul. Jałowego, na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i św. Antoniego, przed kościołem pw. Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes przy ul. Prymasa 1000-lecia, przed katedrą rzeszowską oraz na rondzie przy ul. Marszałkowskiej.

(jg)

Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama