Zdjęcie: Jerzy Zygadło/PUW

Szpital MSWiA w Rzeszowie otworzył Pracownię Rezonansu Magnetycznego. Zainstalowane w nim urządzenie do skanowania ciała pacjenta jest wyposażone w narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, co pomaga w diagnostyce. Szpital oferuje szybkie terminy badań.

To technologiczny gigant

Pracownia Rezonansu Magnetycznego została oficjalnie otwarta w piątek 6 grudnia. Dyrektor szpitala prof. Krzysztof Gutkowski powiedział, że to pierwsza na Podkarpaciu i jedna z nielicznych w Polsce pracownia wyposażona w tak unikatowy sprzęt.

– Rezonans wpiera sztuczna inteligencja. To technologiczny gigant, jeżeli chodzi o jakość obrazu i szybkość obrazowania. Eliminuje tzw. szumy, które w starszych urządzeniach utrudniają albo uniemożliwiają właściwą interpretację wyników badania – powiedział prof. Gutkowski.

 

Zdjęcia: Jerzy Żygadło/PUW

Jest kontrakt z NFZ

Rezonans będzie wykorzystywany w diagnostyce chorób kardiologicznych, gastroenterologicznych i neurologicznych. Skorzystają z niego pacjenci poradni i szpitala MSWiA, a także osoby ze skierowaniem. Szpital podpisał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, który zapłaci również za świadczenia nielimitowane.

– Sprzęt na pewno będzie miał wielkie powodzenie wśród pacjentów. Będzie wykorzystywany do maksimum, bo zależy nam na jak najszybszej i najlepszej diagnostyce i na bezpieczeństwie zdrowotnym pacjentów – powiedziała dyrektor oddziału NFZ w Rzeszowie Teresa Gwizdak.

 

Urządzenie pozwoli na przeprowadzenie większej liczby badań. „Rezonanse tradycyjne, bez wsparcia sztucznej inteligencji, mogły na dobę wykonać od kilkunastu do ponad 20 badań. Ten skaner i oprogramowanie umożliwią ich zwiększenie o około 40 proc.” – dodał dyrektor szpitala.

Rezonans kosztował 8 mln 513 tys. zł. W całości sfinansowało go Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej terminów na badania

Szpital informuje, że w związku z nowym sprzętem zwiększyła się znacznie dostępność wykonywania badań rezonansu magnetycznego.

Oferowane są bardzo szybkie terminy wykonania badań MR: głowy, kręgosłupa oraz stawów kolanowych. Należy jednak wcześniej umówić się na badania w rejestracji pod numerem telefonu: 17 8643 899 lub bezpośrednio w rejestracji zakładu.

Planowane przyjęcia pacjentów rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

(oprac. red/PAP)

Czytaj więcej:

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym będą porody w znieczuleniu

Reklama