Zdjęcie: Facebook.com / Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Prawie 15 mln zł pochłonął szpital tymczasowy w szpitalu MSWiA w Rzeszowie podczas pandemii koronawirusa. Szpital oficjalnie zakończył działalność trzy tygodnie temu, teraz przyszedł czas na podsumowanie.

Szpital tymczasowy dla pacjentów covidowych działał w Rzeszowie prawie półtora roku. Został zorganizowany w nowym skrzydle szpitala MSWiA przy ul. Krakowskiej. – To była trafna decyzja, opinie wśród pacjentów o tym szpitalu są bardzo dobre – mówiła w czwartek, podczas podsumowania, Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Ekstremalnie ciężkie czasy

Od listopada 2020 r. do końca marca br. szpital przyjął 1602 pacjentów. Prawie wszyscy, bo 95 proc. z nich wymagało tlenoterapii, a 216 wielotygodniowego leczenia pod respiratorem. – Odciążyliśmy podkarpacką służbę zdrowia w tych ekstremalnie ciężkich czasach – podkreśla Urszula Rodzoń-Wańczura, p.o. dyrektora ds. lecznictwa szpitala MSWiA.

Bo gdy w czasie trzeciej fali pandemii lawinowo rosła liczba zakażeń, pacjentów z COVID-19 przyjmował już nie tylko szpital tymczasowy, ale cały szpital MSWiA, z wyjątkiem oddziału kardiologicznego. Sytuacja zmieniała się z każdą kolejną falą. W czasie czwartej, pacjentami byli bardzo młodzi ludzie. Ponad 90 procent z nich nie było zaszczepionych.

– Byli w ciężkim stanie z zaawansowaną niewydolnością oddechową – wspomina Urszula Rodzoń-Wańczura. 

Czy sprzęt zostanie w Rzeszowie?

Na utworzenie i wyposażenie szpitala tymczasowego rząd przeznaczył prawie 15 mln zł. Prowadzenie placówki pochłonęło 1,8 mln zł, sprzęt medyczny i przystosowanie pomieszczeń ponad 12 mln zł, a około 800 tys. zł będzie kosztowało przywrócenie pomieszczeń szpitalnych do działalności sprzed pandemii. 

Z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych szpital wypożyczył 120 kardiomonitorów, 30 respiratorów i m.in. 100 łóżek z materacami. Wojewoda Ewa Leniart mam nadzieję, że premier RP Mateusz Morawiecki zgodzi się, by ten sprzęt był wykorzystywany przez szpital MSWiA w Rzeszowie i nie trzeba będzie go odsyłać. 

Budynek, w którym jeszcze miesiąc temu mieścił się szpital covidowy, teraz jest dezynfekowany, część pomieszczeń wymaga odświeżenia. Następnie zostanie tam przeniesiony oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym oraz oddział chirurgii z pododdziałem ortopedycznym.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama