Szkoła Podstawowa nr 37 w Rzeszowie nosi imię Tadeusza Ferenca. Oddana do użytku kilkanaście miesięcy temu szkoła znajduje się przy ulicy Kwiatkowskiego, niedaleko domu, w którym mieszkał prezydent Rzeszowa.
Zdjęcia: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Uroczyste nadanie SP nr 37 imienia Tadeusza Ferenca odbyło się w środę, 3 kwietnia. Podczas uroczystości przypomniano film z nadania Tadeuszowi Ferencowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta w styczniu 2022 roku.
– To swego rodzaju przesłanie, ale też wypełnienie pewnego testamentu śp. prezydenta Tadeusza Ferenca, który nade wszystko ukochał w naszym mieście młodzież i szkoły – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Motor napędowy miasta
– Jego największym marzeniem była budowa nowych szkół, bo wiedział, że edukacja na wysokim poziomie jest głównym motorem napędowym rozwoju miasta – podkreślał Fijołek, który był bliskim współpracownikiem nieżyjącego już Tadeusza Ferenca.
Konrad Fijołek powiedział, że szkoła, przyjmując imię śp. Tadeusza Ferenca „przejmuje troskę, straż i dbanie o spuściznę, pamięć i dorobek pana prezydenta”.
– To wy, młodzi, będziecie przypominać, jak nasze miasto za jego prezydentury z małego ośrodka przerodziło się w cudownie rozwijającą się metropolię – zwrócił się Fijołek do uczniów Szkoły Podstawowej nr 37.
Być jak prezydent Ferenc
Na uroczystości był także Paweł Kowal, rzeszowski poseł KO. Stwierdził, że Tadeusz Ferenc jest wśród najwspanialszych nazwisk kojarzonych z naszym miastem. – Ma zasługi jak wielu ludzi, o których czytamy w podręcznikach – mówił Kowal,
Dodał, że Tadeusz Ferenc zbudował wizję Rzeszowa, ale i wychował swojego następcę – Konrada Fijołka, który „kontynuuje jego misję i prowadzi Rzeszów ku nowym czasom”.
– Ta uroczystość mówi, że chcielibyśmy tacy być jak ten patron szkoły, chcielibyśmy być jak prezydent Ferenc – zauważył poseł.
Słowa Kowala nie do końca były prawdziwe. Tadeusz Ferenc, gdy 10 lutego 2021 roku ogłosił odejście ze stanowiska prezydenta, po ponad 18-letnich rządach, na swojego następcę namaścił Marcina Warchoła, posła Suwerennej Polski.
Zapisany na kartach historii
Na środowej uroczystości była także żona Tadeusza Ferenca – Aleksandra, i ich córka – Wioletta. Laudację na cześć byłego prezydenta Rzeszowa wygłosiła Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz, dyrektorka SP nr 37.
– Dla wielu rzeszowian osoba Tadeusza Ferenca stanowi wzór prawdziwego samorządowca – mówiła dyrektorka. Podkreślała, że Ferenc zapisał się na kartach historii jako „człowiek bezgranicznie oddany temu, co robił”.
– Swoim następcom pozostawił nowoczesne, prężnie rozwijające się miasto, przyjazne dla wszystkich mieszkańców – powiedziała Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz.
Pielęgnować wartości
Głos zabrała również Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. Mówiła, że nadanie SP nr 37 imienia Tadeusza Ferenca, to nie tylko złożony mu hołd, ale przede wszystkim zobowiązanie do tego, by pielęgnować wartości, które przez całe życie reprezentował.
– Ciężka praca, uczciwość, szacunek dla drugiego człowieka i dążenie do doskonałości – zaznaczyła wojewoda Kubas-Hul, dla której Tadeusz Ferenc był „architektem miasta nowoczesnego, otwartego, dynamicznie rozwijającego się i przyjaznego mieszkańcom”.
Tadeusz Ferenc zmarł 22 sierpnia 2022 roku, został pochowany w „Alei Zasłużonych” na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.
redakcja@rzeszow-news.pl